Jdi na obsah Jdi na menu
 


Brněnské podzemí tak trochu jinak. V režii dopravního podniku

16. 4. 2007
  • Datum: 16.4.2007
  • Autor: VERONIKA SKÁLOVÁ
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Téma dnes
  • Strana: 03

Vede ten poklop do podzemního krytu, nebo jde o soukromý sklep uprostřed města? Kdo procházel v sobotu kolem sídla ombudsmana v Údolní ulici v Brně a spatřil podzemí otevřené, mohl uvažovat o různých možnostech.
A nejspíš by hádal špatně. Pod poklopem uprostřed travnaté plochy leží jedna z devětadvaceti měníren elektřiny brněnského dopravního podniku. V sobotu mohla do podzemí zcela výjimečně sestoupit i veřejnost. „Jednoduše řečeno, měnírna převádí střídavý elektrický proud na stejnosměrný a napájí tramvajové a trolejbusové vedení,“ vysvětlil zkráceně jeden z pracovníků měnírny, kteří návštěvníkům poskytovali zasvěcený výklad.
A měli neustále co dělat. Za sedm hodin, kdy bylo podzemní království elektřiny otevřeno, si je prohlédly tři stovky lidí.
„Vůbec jsem nevěděl, že tu něco takového je. Přitom po válce jsem tady lítal po vybombardovaných sklepích,“ popisoval jeden z návštěvníků Přemysl Sedláček.
Přestože je povoláním ekonom, výklad ho zaujal. Jeho žena však měla trochu jiný zážitek.
„Bylo to sice zajímavé, ale nejspíš už do šaliny nevlezu. Děsí mě totiž elektřina,“ prohlásila s nadsázkou Dana Sedláčková.
Zvědavost přivedla na neobvyklé místo mnoho lidí, kteří přišli zjistit, jaké zařízení ovládá jejich oblíbené dopravní prostředky.
Transformátor uvaří čaj
„Auto nemáme, takže hromadnou dopravou jezdí celá naše rodina. Čteme i časopis dopravního podniku a chodíme na všechny jeho dny otevřených dveří,“ tvrdí Jana Synková, která přišla i se dvěma syny. Starší David přiznal, že za tenhle výlet může tak trochu on. Studuje totiž střední průmyslovou školu elektrotechnickou. „Chtěl jsem se sem jít podívat už před dvěma lety, kdy to bylo otevřené naposledy. Ale spletli jsme si tehdy den, tak teď už jsme to nemohli vynechat,“ uvedl sedmnáctiletý David. Dobrou náladou nehýřili jen návštěvníci, ale i jejich průvodci po měnírně. Trpělivě odpovídali na všechny otázky a bavili své posluchače vtipnými poznámkami.
„Tenhle transformátor má tak sto stupňů. Když ho vypnete, tak si na něm klidně můžete uvařit čaj a ještě vajíčko a teprve potom s ním můžete začít něco dělat,“ popisoval se smíchem jeden z nich.
Měnírna v Údolní ulici, která elektřinou „krmí“ trolejbusy a tramvaje na Úvoze, Údolní ulici a Komenského náměstí, je jedna z nejmodernějších v Brně. Byla totiž postavena před pouhými pěti lety a je vybavená nejmodernější technikou.
Teď se lidé pod poklop v Údolní hned tak nepodívají. Dopravní podnik totiž v dohledné době další prohlídky neplánuje.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář