Jdi na obsah Jdi na menu
 


Další tramvaj babička se vrátila

8. 2. 2007
  • Datum: 8.2.2007
  • Autor: miš
  • Zdroj: Lidové noviny
  • Rubrika: Metropole/Brno
  • Strana: 06

Potkat na dálnici historickou tramvaj? A proč ne. Tedy pokud se právě stěhuje z opravy zpět na své koleje. Tento týden tahač přepravil do Brna druhou ze starých „šalinek“, které mají být od jara atrakcí v centru Brna.
Ve vozovně v Medlánkách teď stojí obě - jak na podzim opravený vůz s číslem 99, který pochází z roku 1941, tak jeho o dva roky mladší kolegyně s číslem 107. „Devětadevadesátka má už všechna povolení. Zkušební jízdy tramvaje 107 by mohly začít ještě tento týden,“ potvrdil Miloš Tlaskal z brněnského technického muzea.
Dřevem obložená tramvaj září po opravě v krnovských dílnách stejně jako při své výrobě - dávní dělníci v Královopolské strojírně by ale asi s údivem hleděli na elektrické značkovače. Ty se musely stát její součástí, aby v ní bylo možné používat klasické jízdenky. Bylo například třeba najít i způsob, jak citlivě doplnit směrová světla. „Rekonstrukce staré tramvaje je složitá, je potřeba najít firmy, které ještě zvládají původní technologie. Vždyť většina vozidel je stále původní,“ dodal Tlaskal.
Před prvním výjezdem s pasažéry musí vůz nejprve najezdit předepsaný počet kilometrů „naprázdno“. Teprve poté bude moci znovu vyjet na trať z Nových sadů přes náměstí Svobody na Rašínovu ulici a zpět. Dopravní podnik už proškolil první část řidičů, kteří se budou na palubě tramvají babiček střídat. Řídit tramvaje „s klikou“ je totiž zcela jiné než sedět v kabině jejich moderních následovkyň.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář