Jdi na obsah Jdi na menu
 


Diskutovaná tramvaj dál pojede přes centrum

5. 2. 2007
  • Datum: 3.2.2007
  • Autor: miš
  • Zdroj: Lidové noviny
  • Rubrika: Metropole/Brno
  • Strana: 06

Nejdiskutovanější problém v brněnské hromadné dopravě? Tramvaj číslo 4 a její trasa přes náměstí Svobody a Masarykovu třídu. A téma se znovu vrací.
Dopravní podnik včera oznámil, že tramvaj bude městem jezdit i po uplynutí tříměsíčního zkušebního provozu na nové trati po náměstí. S jedinou změnou – od 6. února se po devatenácté hodině linka 4 centru vyhne. Ve směru do Obřan Husovou ulicí a ve směru do Masarykovy čtvrti Rooseveltovou ulicí. „Změnu zavádíme po dohodě s vedením města Brna,“ sdělila LN mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová. A dodala, že provoz linky čtyři má stále charakter zkušebního provozu.
Stálý oficiální provoz tramvají přes náměstí Svobody má háček, kterým je rozhodnutí Zastupitelstva města Brna z roku 1998. To při schvalování rekonstrukce Masarykovy ulice rozhodlo, že koleje na ní lze používat pouze při výlukách na jiných tratích. Tehdejší usnesení nikdo nezrušil a pouze městské zastupitelstvo ho může změnit. Nikdo však zatím neřekl, že požádá zastupitele o nový verdikt.
Část chodců tramvaje na Masarykově ulici kritizuje, další je vítají jako dobrou příležitost, jak se dostat do centra či jak se rychle přepravit mezi přestupními uzly na Joštově ulici a u hlavního nádraží. Linka dělí také politiky – někteří připomínají, že řada měst do svých center umožňuje vjezd tramvajím, jiní se zase domnívají, že je lepší mít Masarykovu ulici klidnou. Někdejší starostka městské části Brno-střed Jarmila Horová fakt, že v Masarykově ulici vůbec zůstaly koleje, označila za zásadní chybu. Koleje znemožňují, aby se z ulice stal klasický široký pěší bulvár, kterých Brno tolik nemá.
Lidé jsou zajedno v jediném: nevadí jim, pokud bude v létě jezdit po Masarykově ulici historická tramvaj, na níž budou jako při podzimním zkušebním provozu platit běžné jízdenky. Stará „šalinka“ by se po zimní přestávce měla na Masarykovu ulici vrátit na jaře.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pěší zóna? :-)))))

(bat666, 7. 3. 2007 15:14)

Tramvaj na Masarykové je zhovadilost. Ovšem daleko větší zhovadilost je ježdění aut různých podnikatelů a taxíků po stejné trase. A to prosím jde o pěší zónu. Nicméně policii ani strašákům (MP) to zřejmě nevadí, protože čilému provozu jen přihlíží. Nevím, jetli kdy byl někdo z nich třeba o pár desítek kilometrů jižněji - ve Vídni. Tam auto opravdu na pěší zóně neuvidíte. Tady abyste se báli o život.