Jdi na obsah Jdi na menu
 


Integrovaná doprava i na Boskovicko

1. 3. 2007
  • Datum: 1.3.2007
  • Autor: Markéta Pudilová
  • Zdroj: Právo
  • Rubrika: Jižní Morava
  • Strana: 10

Přibudou tři vlakové spoje a třiatřicet autobusových linek.Obyvatelé Boskovicka se mohou od 4. března dopravovat prostřednictvím jihomoravského Integrovaného dopravního systému (IDS).
Systém nabídne nové linky, spojení a sjednocenou jízdenku, s níž mohou lidé cestovat autobusy, vlaky i městskou hromadnou dopravou. Včera to v Brně řekl Květoslav Havlík ze společnosti Kordis, která dopravu koordinuje. Systém se tak od počátku března rozšíří do 110 obcí v severní části Jihomoravského kraje, přibudou tři vlakové spoje a 33 autobusových linek. „IDS obslouží dvě třetiny obyvatel kraje, polovinu jeho obcí a 41 procent území,“ podotkl Havlík.
Přestože se IDS rozšiřuje na Boskovicko, platí, že páteřním dopravním spojením je železniční trať Brno–Blansko–Letovice. Stejně jako v ostatních oblastech IDS i na Boskovicku se navazující spoje sjedou v přestupních uzlech – nejvýznamnější je ve Skalici nad Svitavou, Letovicích, Boskovicích, Černé Hoře, Lysicích nebo Kunštátu.
Stačí jedna jízdenka
Podle ředitele Kordisu Jaromíra Holce by rozšířený systém měl dopravu zpřehlednit a zjednodušit. „Cestujícím z Boskovicka postačí pouze jedna jízdenka. Ti, kteří přijedou do Brna nebo do Blanska, už nemusí dokupovat další jízdenky na městskou dopravu, jízdné ze všech obcí do Brna a po Brně se tak zlevní o 8 až 13 korun,“ podotkl Holec.
Obce přispívají
Obce na integrovanou dopravu ročně přispívají 50 korunami za jednoho obyvatele, kraj doplácí zbytek. Obce Říkonín, Bošovice a Velké Hostěrádky zatím přispívat nechtějí. „Nelíbí se jim, že přišly o přímé spojení do Brna,“ vysvětlil krajský radní Jaroslav Pospíšil (ODS). Výhrady mají i obyvatelé nově připojovaného Boskovicka – nelíbí se jim nové přestupy a nahrazení spojů autobusy.
Do konce roku by se měl IDS rozšířit do východní část Vyškovska. Poté přijdou na řadu okresy Hodonín, Břeclav a Znojmo. Celý Jihomoravský kraj pokryje IDS do konce roku 2010.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář