Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jízda „na černo“ může přijít na 8000

22. 2. 2007
  • Datum: 22.2.2007
  • Autor: KRISTÝNA CHMELÍKOVÁ
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Brno
  • Strana: 01

Lidé dluží Dopravnímu podniku na pokutách i sto tisíc. Až na osm tisíc korun může přijít jediná cesta brněnskou tramvají „na černo“. To když pasažér pokutu nezaplatí včas. A tři lidé z regionu dluží Dopravnímu podniku dokonce přes sto tisíc korun.
Jak může dojít k tomu, že se pokuty vyšplhají do závratných výšek? „Jsou lidé, kteří jezdí načerno pravidelně, pokutu dostanou několikrát za měsíc - a nic si z toho nedělají. Evidujeme tři případy, kdy dlužná částka přesahuje sto tisíc,“ vysvětlila mluvčí Dopravního podniku města Brna Hana Pohanová, jak se pokuty mohou nahromadit.
Pro tyto černé pasažéry totiž nepředstavuje hrozbu ani zabavení majetku - exekutoři by jim zkrátka neměli co sebrat.
„Nyní vymáhání pohledávek postupujeme externí společnosti. A je to účinný krok. Dříve jsme dlužné částky vymáhali sami, byl to ale velmi zdlouhavý proces,“ prozradila Pohanová, jak se podnik rozhodl s neplatiči bojovat. Od loňského května takto odprodal už 13 tisíc pohledávek. Pokud lidé pokutu nezaplatí do měsíce, hrozí jim, že budou muset platit až osmkrát více.
„Dluh vymáháme právní cestou: neplatič je vyrozuměn o postoupení pohledávky, následuje žaloba, případně exekuce. Částka se zvyšuje v souladu s platným právem - s paušálními náklady typu soudní kolek se tisícovka pokuty vyšplhá na 7669 korun,“ popsala princip Ludmila Lejnarová, jejíž advokátní kancelář pohledávky od podniku koupila. „Z těch osmi tisíc ale my skutečně získáme jen onen základ pokuty. Problém není ani dohodnout se na splátkách. Pokud je někdo slušný a chce zaplatit, nezaplatí víc než 1000 korun,“ dodala Lejnarová.
Ročně v Brně revizoři nachytají přes 70 tisíc cestujících bez jízdenky. Soudní cestou se musí pokuty vymáhat u téměř čtvrtiny z nich.
Přestože pohledávky odprodává, má Dopravní podnik v evidenci ještě přes 100 tisíc opožděných dlužníků. „Nezapomnělo se na ně, pouze postupujme pohledávky po jakýchsi balíčcích,“ vysvětlila Pohanová.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

da jse to delat i jinak

(Eva, 27. 9. 2007 14:42)

Tak to nechapu? Co když dostanu vyrozumeni o postoupeni pohledavky ve stejny den jako zalobu? to musim hned platit i naklady advokatni kancelare, onech 8000!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!