Jdi na obsah Jdi na menu
 


Peníze na tramvaje a vlaky? Nejsou

10. 4. 2007
  • Datum: 10.4.2007
  • Autor: (duch)
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Jižní Morava
  • Strana: 02

Moderní tramvaje a trolejbusy či nové příměstské vlaky?„Získat na ně peníze bude pro Brno i České dráhy v následujících několika letech daleko složitější než dosud,“ varuje hejtman jižní Moravy Stanislav Juránek.
Evropské peníze, které dříve šly jasně na nové vozy hromadné dopravy, nyní musí kraj získat z balíku dotací určených na dopravní obslužnost.
* To laikovi moc neřekne. Co přesně se změní?
Dřív bylo jasně dáno, kolik půjde na koleje, kolik je pro České dráhy. Teď nastane velká soutěž mezi Brnem a Českými drahami. Problém je v tom, že obě strany počítají s tím, že od kraje získají celou částku pro sebe.
* O kolik peněz méně na tramvaje a vlaky bude?
Neumím to přesně spočítat, ale v příštích sedmi letech budeme do této oblasti moci investovat určitě o několik set milionů korun méně než dosud. A zatím není ani jisté, podle jakých kritérií peníze rozdělíme.
* V čem je problém?
Zatímco České dráhy tvrdí, že pro pořizování vlaků na příměstskou dopravu jim bude stačit dotace 50 procent, Brno chce při nákupu tramvají a trolejbusů v Brně dotaci 85 procent. Porovnávat kritéria bude to nejtěžší. Ať tak či tak, tím špatným bude vždycky kraj.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář