Jdi na obsah Jdi na menu
 


Radní přemýšlejí o autobusech na plyn

18. 4. 2007
  • Datum: 18.4.2007
  • Autor: (jsm)
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Brno
  • Strana: 01

Brňanům svítá naděje, že by časem nemuseli dýchat tolik zplodin z výfuků autobusů a aut. V Brně totiž začala nedávno fungovat první čerpací stanice ekologičtějšího stlačeného zemního plynu, takzvaného CNG.
Stejnou technologii navíc loni testoval i dopravní podnik ve svých autobusech. A radní mají v blízké době rozhodovat, zda postupně na plynový pohon přejdou všechny autobusy z medlánecké vozovny. Tento návrh má velmi vysokou podporu.
Kromě ekologické šetrnosti je totiž stlačený zemní plyn také finančně výhodnější. Srovnatelné množství paliva oproti motorové naftě stojí téměř polovinu. „Při testování přesáhly vypočtené úspory u některých autobusů čtyři koruny na každý kilometr,“ uvedla Hana Pohanová, mluvčí Dopravního podniku města Brna. Od loňska navíc ubyla povinnost platit za stlačený zemní plyn spotřební daň, a na každém kilometru tak plynový autobus ušetří skoro pětikorunu. A autobusy po Brně ročně najezdí mnoho milionů kilometrů.
Na druhou stranu ovšem plynové autobusy vyžadují nemalé investice, především do plnicí stanice. Ta, která od začátku dubna funguje v areálu Jihomoravské plynárenské, totiž pro autobusy není uzpůsobená. „Musela by se vybudovat čerpací stanice přímo v areálu medlánecké vozovny. I tak je to ale ekonomicky velmi zajímavé, investice se začne vracet už po čtyřech letech,“ uvedl náměstek primátora Martin Ander (SZ), který je zároveň členem představenstva Dopravního podniku.
Stlačený zemní plyn tak mohou v Brně tankovat zatím jen osobní vozy, jejich počet se ale podle odhadů plynáren pohybuje jen kolem dvaceti kusů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář