Jdi na obsah Jdi na menu
 


Revizoři loni chytli 76 tisíc černých pasažérů

23. 4. 2007
  • Datum: 23.4.2007
  • Autor: (ČTK)
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Brno a Jižní Morava
  • Strana: 04

Kdyby si všichni černí pasažéři v brněnské hromadné dopravě koupili a označili lístek, mohlo by Brno pořídit přibližně deset nízkopodlažních autobusů. Neplatiči totiž městu ročně působí škodu asi za 50 milionů korun. Tato částka by v mnoha dalších městech na jižní Moravě plně stačila k ročnímu zajištění městské hromadné dopravy.
Revizoři v Brně loni odhalili 76 tisíc pasažérů bez jízdenky. Je to přibližně stejný počet jako o rok dříve. „Ve statistikách nerozlišujeme, kolik neplatičů je chyceno v konkrétním typu vozidla. Z našich zkušeností ale vyplývá, že nejvíce jich využívá tramvajovou dopravu,“ uvedla mluvčí Dopravního podniku Hana Pohanová. Podle ní jsou však pro mnohé pasažéry velkým pokušením i autobusy nebo trolejbusy.
Proč jinde černé pasažéry nemají
Černý pasažér v hromadné dopravě je pro většinu ostatních okresních měst na jižní Moravě neznámým pojmem. V Hodoníně, Znojmě nebo Blansku totiž musejí cestující projít kolem řidiče, v krajském městě to kvůli velkému množství cestujících není možné. Lidé mají buď lístek, který si uvnitř vozu sami označí, nebo průkazku.
„Řidič autobusu v Brně by nebyl schopen sám uhlídat, kdo nemá jízdenku, proto se neobejdeme bez revizorů,“ vysvětlila Pohanová. „To u nás je to zcela jinak. Všichni procházejí přes řidiče. I když dvakrát týdně vysíláme ještě do terénu i revizory, nechytili jsme v poslední době nikoho bez jízdenky,“ řekl dnes Vladimír Röss ze společnosti ČSAD Hodonín.
Rvačky s revizorem? Taky jen v Brně
V Blansku, Vyškově, Hodoníně, Břeclavi a Znojmě jsou tak neznámým pojmem také střety agresivních černých pasažérů s revizory. V roce 2003 se v Brně stalo třiadvacet těchto napadení, zatímco loni pouze patnáct, což je dokonce nejméně za uplynulých deset let.
Nejhorší byla situace s černými pasažéry v Brně v roce 1998, kdy kontroloři odhalili dokonce sto deset tisíc lidí bez jízdenky. Situace se ale zlepšila poté, co podnik zvýšil pokuty za jízdu bez lístku. Pokud ji pasažér zaplatí na místě, musí vytáhnout z peněženky pět set korun. Pokud později, pokuta se zvyšuje.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář