Jdi na obsah Jdi na menu
 


Černí pasažéři měli černý den

10. 5. 2007
  • Datum: 10.5.2007
  • Autor: ANTONÍN PELÍŠEK
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Jižní Čechy
  • Strana: 01

V Českých Budějovicích si revizoři počíhali na cestující bez jízdenek, za dvě hodiny jich chytili 52. Minimálně jeden až dva cestující v každém voze městské dopravy jedou bez placení. Potvrdila to včerejší razie v Českých Budějovicích, kde za necelé dvě hodiny ráno přistihli revizoři dvaapadesát černých pasažérů.
Akce se přitom odehrála na jediné trase mezi sídlišti ve čtvrti Čtyři Dvory a centrem města. A výsledek? Pro mnoho z neplatičů je jízda na černo adrenalinovým sportem.
„Ve stánku na Vltavě měli zavřeno, tak jsem to risknul. Už jsem několikrát bez jízdenky jel, revizoři mě dneska dostali poprvé,“ popsal osmnáctiletý student strojní průmyslovky Martin Kubíček své dopadení před devátou hodinou ráno. Zaplatil šest set korun.
Bez lístku jezdí ze zásady
Další mladí lidé uvedli, ale beze jména, že jízdenku si nekupují ze zásady. Při běžné kontrole dokážou prokličkovat mezi cestujícími a uniknout na příští zastávce.
Včera ale měli smůlu. Revizoři si vybrali pro uličku hanby zastávku u výstaviště, kde jsou široké chodníky. Vozy zde čekaly až pět minut, než se všichni hříšníci dostali ven za asistence městské policie.
Problémy včera dělal student černé pleti, který ukázal jízdenku až po zásahu městské policie a ještě si neodpustil nadávky.
Při razii zkolabovala v autobuse jedna starší žena. Jízdenku měla, za slabost zřejmě mohl stres z nečekané kontroly.
„Dělám toto povolání už šest let. Vyslechla jsem si plno nadávek. Půl roku jsem marodila s ramenem po pádu ze dveří autobusu. Pomáhala jsem kolegovi, kterého mlátil jeden cestující,“ vypráví revizorka, která může zveřejnit jen své číslo na odznaku. Strážníky využívá dopravní podnik nově od dubna. Jeho lidé to vysvětlují tím, že kontrolovaní někdy revizory napadají, koušou je a kopou. „Strážníci v uniformě mají přece jenom respekt, budeme ve větších akcích nepravidelně pokračovat,“ uvedl manažer českobudějovického dopravního podniku Bohumil Matouš. Dopravní podnik v krajském městě přitom zopakoval kontrolu v krátké době podruhé. Před měsícem dostalo pokutu dvaašedesát lidí v průběhu tří hodin. Pokud by se však zdálo, že černí cestující dostali strach, opak je pravdou.
Revizoři si včerejší trasu vybrali záměrně. „Přece nebudeme kontrolovat poloprázdný autobus, ve kterém jedou babičky na hřbitov,“ poznamenal Matouš.
Podle Matouše se mnoho černých pasažérů vymlouvá třeba na chybné automaty nebo na nedostatekmíst, kde se prodávají časové jízdenky. Takových prodejen je ve městě pět. Pokud revizoři černého pasažéra zjistí, musí zaplatit normální jízdné a dostane pokutu tisíc korun. Když je ochoten platit hned nebo do patnácti dnů, vyjde mu pokuta jen na šest set korun.
Podobné problémy má s městskou hromadnou dopravou i firma Comett Plus, která provozuje městskou dopravu v Táboře. „Dá se říci, že u nás je černých pasažérů tak polovina, co v Budějovicích. Úměrně podle obyvatel. Vůbec jich neubývá. Strážníci nám pomáhají při večerních a nočních kontrolách,“ poznamenal vedoucí pracovník firmy Petr Pistulka.
V Táboře hrozí za jízdu na černo osm set korun, při včasném zaplacení pokuty to je polovina částky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář