Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jihotrans otevírá unikátní nádraží

29. 3. 2007
  • Datum: 29.3.2007
  • Autor: Petr Pokorný
  • Zdroj: Právo
  • Rubrika: Jižní Čechy
  • Strana: 10

Autobusové spoje vyjedou ze střechy Dopravně obchodního centra Mercury centra už v neděli
Společnost ČSAD Jihotrans zahájí v neděli 1. dubna provoz nového, v České republice zatím zcela unikátního autobusového nádraží. To je umístěno na střeše Dopravně obchodního centra Mercury v Českých Budějovicích na rohu Nádražní a Žižkovy ulice.
Náklady na celou stavbu, hrazené výhradně ze soukromých zdrojů, dosáhly téměř jedné miliardy korun.
„Obrovskou výhodou stavby je, že se podařilo zachovat autobusové nádraží na původním místě v těsném sousedství vlakového nádraží. Důležitá je také skutečnost, že si realizace dopravně obchodního centra nevyžádala zastavění dříve volných ploch a výrazně přispěla k urbanistickému zkvalitnění dané lokality,“ uvedl na středeční tiskové konferenci ředitel Mercury centra František Mlčák.
Příprava stavby centra začala v roce 2003 a vlastní stavba na místě bývalého autobusového nádraží z roku 1989 v září 2005. Jeho obchodní část byla zpřístupněna veřejnosti loni v prosinci. Nyní už dokončené centrum nabízí celkem 60,5 tisíce čtverečních metrů ploch.
Ve dvou podzemních podlažích je umístěno parkoviště pro 700 automobilů, v prvních dvou nadzemních podlažích jsou obchody a restaurace, ve třetím a čtvrtém vlastní nádraží s dalším zázemím pro cestující i řidiče a obsluhu.
„Jsou zde umístěny informační kancelář, místnost a noclehárna pro řidiče, dispečink, informace o jízdních řádech, předprodej jízdenek a místenek, úschovna zavazadel a podobně,“ konstatoval generální ředitel ČSAD Jihotrans Robert Krigar. Krytá nástupiště jsou přístupná po třech trasách. K dispozici jsou eskalátory i výtahy.
První cestující přijedou z Borovan
Poslední autobus vyjede z dosavadního provizorního autobusového nádraží na pozemku Českých drah v sobotu 31. března ve 20.30 hodin do Vodňan. První spoj přijede na střechu Mercury centra v neděli 1. dubna v 5.45 minut z Borovan.
„Ve všedních dnech zde bude denně odbaveno 750 až 800 autobusů, v sobotu zhruba 150 a v neděli 200,“ konstatoval Krigar.
S novým nádražím se bude veřejnost moci seznámit už dnes v 18.30 hodin, kdy je připraveno jeho slavnostní otevření doplněné kulturním programem. Vystoupí zde například Petr Muk a Helena Zeťová.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář