Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jízdné v Budějovicích podraží

31. 5. 2007
  • Datum: 31.5.2007
  • Autor: (cs)
  • Zdroj: Haló noviny
  • Rubrika: Z DOMOVA
  • Strana: 05

Na návrh Dopravního podniku města České Budějovice schválila rada města, že od 1. září se zvyšují tarify jízdného městské hromadné dopravy Jak řekl Lubomír Půlpán, ředitel a místopředseda akciové společnosti, jejímž vlastníkem je město, od 1. září 2003, kdy došlo k poslední změně tarifů, neustále rostly náklady na provoz autobusů a trolejbusů. »Cena trakční energie za tu dobu vzrostla o 30 procent, cena motorové nafty o více než 50 procent. I když je prokazatelná ztráta z provozování MHD kryta z rozpočtu města, není to možné tak dělat do nekonečna. Vždyť v letech 20012006 stála MHD ročně městskou pokladnu průměrně zhruba 169 milionů korun a v roce 2007 to bude zhruba 200 milionů. Navíc v uplynulém období byly vynaloženy značné prostředky na obnovu vozového parku,« zdůvodnil Půlpán zdražení.
Jízdní čas na jednu jízdenku se od 1. září sice prodlužuje z 10 na 20 minut, její cena však vzroste z dosavadních osmi na dvanáct korun, přitom desetikorunová jízdenka nebude. Výrazně podraží i doplňkový prodej jízdenek přímo u řidičů autobusů a trolejbusů - z dosavadních 14 na 20 korun. Vzroste i cena časových předplatních jízdenek - například důchodce za třicetidenní jízdenku v prvním časovém pásmu zaplatí místo dosavadních 140 nyní 190 korun. Vyšší ceny budou samozřejmě i u zlevněných jízdenek (pro děti do 15 let), víc zaplatí cestující i za zavadlo nebo psa.
»Tarif jsme dlouho drželi beze změn nejen proto, že provoz MHD dotovalo město jako vlastník, ale ztráty jsme také sanovali z vlastní další činnosti, jako je například reklama na vozidlech, doprava pro jiné firmy, nepravidelná doprava či prodej nafty,« podotkl obchodní ředitel DP Bohumil Matouš s tím, že ztrátu také zvyšovali takzvaní černí pasažéři - činila ročně dva až tři miliony korun.
Ve srovnání s jinými, stejně velkými městy se České Budějovice, pokud jde o cenu jízdného, držely na spodních příčkách. Levnější byla Jihlava nebo Olomouc. Ve všech srovnatelných městech (kromě Jihlavy) se změny cen jízdného za poslední čtyři roky uskutečnily již dříve minimálně jednou.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář