Jdi na obsah Jdi na menu
 


MHD v Budějovicích podraží až o 40 procent

13. 6. 2007
  • Datum: 13.6.2007
  • Zdroj: Haló noviny
  • Rubrika: ZRCADLO REGIONŮ
  • Strana: 10

Zdražení jízdného v městské hromadné dopravě (MHD) plánuje radnice od září v jihočeské metropoli. Nejlevnější 20minutová jízdenka pro dospělého přijde na 12 korun, což bude o dvě koruny víc než dosud. Úplně pak zmizí jízdenky platné na deset minut, které stávaly osm korun. Vedle běžných lístků, jejichž cena vzroste o 20 procent, podraží i časové jízdenky. Vprvní zóně na území města stoupne cena o 35 procent. Ti, kdo dojíždějí do Českých Budějovic za prací, na úřady nebo za lékařem a nákupy z příměstských lokalit a satelitních obcí, zaplatí dokonce o 40 procent navíc. Víc budou muset vydat za jízdné i studenti a důchodci.
»Jsme mezi posledními městy v republice, která od roku 2003 nezdražovala,« sdělil nám ředitel dopravního podniku David Půlpán. Jak ale Haló noviny zjistily, být jedním z posledních měst, která nezdražovala, ještě neznamená být nejlevnější. Po zdražení v Českých Budějovicích budou mít levnější měsíční kupony třeba v Hradci Králové, kde dospělý zaplatí 320 korun, nebo v Pardubicích, kde časová jízdenka vyjde na 240 korun.
Od prvního září zaplatí v Českých Budějovicích dospělý za měsíční kupon 365 korun, zatímco dosud platil 269. Důchodce namísto současných 140 zaplatí již 190 korun a studenti budou muset vydat už 145 korun, zatímco nyní je stojí jen 105 korun. Důvodem pro zdražení je podle magistrátu rostoucí částka, kterou musí město odvádět na provoz dopravního podniku. V posledních deseti letech pak radnice investovala do nákupu nových nízkopodlažních autobusů a trolejbusů desítky milionů. Nejlevnější MHD má na jihu Čech Tábor, kde se za 18minutovou jízdenku platí 10 korun. Společnost Comett, která provozuje městské spoje, však plánuje rovněž zdražení. Nejdříve k němu ale dojde až příští rok, možná ještě později.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

jízdné v MHD Č.Budějovice

(Marie, 22. 6. 2015 10:58)

Je mi 70 let a chci se zeptat,zda-li je MHD zdarma.Děkuji