Jdi na obsah Jdi na menu
 


Černých pasažérů výrazně ubylo

25. 4. 2007
  • Datum: 25.4.2007
  • Autor: (ČTK)
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Kraj Hradecký
  • Strana: 04

Více než deset revizorů Dopravního podniku města Hradec Králové loni odhalilo 4974 černých pasažérů, což bylo asi o sedm procent méně než předloni.
„Ročně podnik přepraví asi 35 milionů lidí. Počet černých pasažérů se odhaduje asi na dvě procenta,“ řekl ředitel hradeckého podniku Miloslav Kulich. Pokles počtu neplatičů podnik přičetl zejména loňskému zavedení čipových jízdenek, které umožnily levnější cestování na kratší vzdálenosti a levnější jízdy s přestupem. „Také jsme zvýšili tlak na vymáhání pokut a udělali k tomu několik informačních kampaní,“ řekl ekonomický náměstek hradeckého podniku Pavel Zákora.
V Trutnově, které je druhým městem v kraji s městskou dopravou ve větším rozsahu, provozuje MHD společnost Osnado, která ročně přepraví kolem tří milionů lidí. „Kontrolu jízdenek a vymáhání pokut nám externě zajišťuje firma ČSAD Ingsped. Naše revizory by při rozsahu trutnovské městské dopravy neplatič brzy poznal,“ řekl dopravní ředitel Osnada Milan Kovář.
Ročně je v trutnovských autobusech odhaleno 400 až 500 cestujících bez platné jízdenky. „Odhadujeme, že na černo může cestovat kolem čtyř procent lidí,“ řekl Kovář. Firma na letošek opět připravuje velké kontrolní akce, které se jí v minulosti osvědčily. Zátah Osnada na neplatiče spočívá v tom, že ve špičce plně obsazený autobus na zastávce zastaví a lidé z něj přestoupí do druhého přistaveného autobusu. Všechny cestující za asistence policie kontroluje několik revizorů.
Hradecký dopravní podnik provádí vysvětlující kampaně, v nichž upozorňuje cestující na to, co je čeká za černou jízdu. Téměř dvě třetiny odhalených neplatičů zaplatí pokutu 400 korun na místě revizorovi nebo do tří dnů v pokladně podniku. Se zbytkem zahájí podnik řízení, na jehož konci může být i exekuce. Při ní černý pasažér zaplatí nejméně 15.000 korun.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář