Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jablonec chce zavést tramvaje

16. 4. 2007
  • Datum: 16.4.2007
  • Autor: KATEŘINA FROUZOVÁ
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Kraj Liberecký
  • Strana: 02

Radnice plánuje prodloužit tramvajové koleje z dnešní konečné přes centrum až do Mšena. Tramvaje a vlaky v centru Jablonce nad Nisou. Taková je představa místní radnice. Podle radního Jindřicha Berounského začne město pracovat na projektu, který určí kudy povedou koleje z konečné tramvaje přes celé centrum až na sídliště Mšeno. Opozice ale plány považuje za sci-fi.
„Tramvaj by mohla končit na Ostrém rohu na odbočce na Janov nad Nisou,“ nastínil plány Berounský. Navíc upozornil, že by po kolejích mohly jezdit nejen tramvaje, ale také vlaky. „Toto volební období to nestihneme, ale chtěli bychom v tomto období zvládnout vypracovat projekt,“ upozornil radní.
Podle předběžných variant existuje několik možností, kudy vést městem koleje, po nichž by mohly jezdit tramvaje i vlaky. První etapu by tvořila část trati vedoucí od konečné tramvaje kolem hotelu Merkur směrem přes nově zrekonstruované Dolní náměstí a dál na autobusové nádraží. „Další pasáž by vedla také z konečné ulicí Generála Mrázka na Horní náměstí a pak dále Palackého ulicí do Mšena,“ popsal Berounský. Na stole je pak podle něj ještě jedna varianta. „Ta počítá s protažením kolejí od autobusového nádraží a sousední kruhové křižovatky do Smetanovy ulice a tou na ulici Palackého a do Mšena,“ upřesnil Berounský. Právě projektová studie upřesní trasování kolejí. Ještě před výstavbou tramvajové dopravy bude radnice podle něj pracovat na vybudování západní tangenty, jež odvede tranzitní dopravu na Prahu z centra Jablonce.
Podle opozice je tramvaj sci-fi
Opozice nápad kritizuje. Jednak kvůli tomu, že radnice chtěla na zastupitelstvu odstartovat změnu územního plánu. Díky tomuto podnětu by se v části centra Jablonce vyčlenil koridor pro koleje. „Tato změna by na dlouhé roky zablokovala rozvoj celého území a přitom nemáme jasný plán co dál, a zda bude tramvaj vůbec možné realizovat,“ řekl exstarosta Jiří Čeřovský. Jeho kolega z opozice Václav Vostřák byl ještě ostřejší. „Tramvaj na Dolním náměstí je nesmysl, sci-fi,“ řekl zastupitelům. Opozice navíc varuje před tím, že výstavba kolejí by přišla na stamiliony korun. „Jeden kilometr dvou párů kolejí přijde na sto až sto dvacet milionů korun bez DPH. Takový projekt pro město velikosti Jablonce není reálný,“ zdůraznil opoziční zastupitel Petr Karásek. Berounský ale nesouhlasí a tvrdí, že když je politická vůle, lze postavit leccos. „Tramvaje nyní prožívají v západní Evropě návrat. Nefinancovali bychom je z peněz města, ale patrně z dotace od Evropské unie,“ zmínil radní.
Karásek argumentuje také zbytečností tramvají. Podle něj v Jablonci nyní dopravují lidi autobusy, a to stačí. „Byla by nejen drahá výstavba kolejí, ale také bychom museli dotovat provoz,“ varoval. Konstatoval přitom, že ani příliš prudká stoupání a zimní přívaly sněhu nejsou pro kolejovou dopravu ideální. „To je nesmysl. Tramvaj by lidé využívali. Všude, kde jezdí, je tento typ dopravy úspěšný,“ hájí projekt Berounský.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Táto, to je nějaká negramotná provokace

(Pontas, 31. 5. 2012 22:01)

"traNvaj" :-)
V tomto kódování si tedy frázi "Nydlím tam" překládám, jako že tam mydlíš. :-D

Oprava

(bubrísek, 8. 3. 2009 17:46)

* bydlím tam *

Tranvaj

(Bubrísek, 8. 3. 2009 17:45)

Já tranvaj v Jablonci nechci!! Hlavně v centrum!! Nydlím tam a stačilo mi, jak tady mi pod barákem jezdily autobusy!! Dejte s tím pokoj!!Děkuju