Jdi na obsah Jdi na menu
 


Doprava v Jihlavě zdraží již ve čtvrtek

27. 2. 2007
  • Datum: 27.2.2007
  • Autor: JAROSLAV PACLÍK
  • Zdroj: Jihlavský deník
  • Rubrika: Jihlavsko
  • Strana: 05

Od prvního března nebude stát jízdenka deset, ale dvanáct korun. Dnes a naposledy zítra se lidé svezou jihlavskou městskou hromadnou dopravou za deset korun. Šedesátiminutová jízdenka podraží o dvě koruny. Zlevněná vyjde na šest korun. Změní se i ceny měsíčních, čtvrtletních a ročních kuponů - až o stokorunu. Nové zelené a fialové lístky jsou už k dostání – minimálně v předprodeji na Masarykově náměstí. „Dvanáctikorunových jsme nechali natisknout milion,“ poznamenal ředitel dopravního podniku (DPMJ) Josef Vilím. Distribuci do trafik si zajišťují sami trafikanti. Koupit lístek mohou v areálu DPMJ nebo v předprodeji na náměstí. Režim automatů dopravce změní ve čtvrtek o půlnoci.
Tarify MHD se v Jihlavě naposledy měnily v září 2003. Důvodů pro zdražování je víc. Za poslední tři roky se výrazně navýšily ceny vstupů, zejména elektrické energie. „Vloni dopravní podnik poprvé skončil ve ztrátě. Bylo nutné se tím začít vážně zabývat. Úprava cen je souhrnně naplánována ve výši deset procent,“ informuje Vilím.
Někteří Jihlavané, oslovení ve včerejší anketě Deníku, o zdražování vůbec nevěděli. Z úpravy cen se neradují. „Platit za cestu z Březinek na náměstí dvanáct korun mi přijde neúměrně drahé,“ poukázal důchodce Vladimír Kousal.
Levnější jízdenky s kratší dobou platnosti však zavedeny nebudou. „Způsobilo by to propad v tržbách, který bychom museli kompenzovat úpravou cen jiných jízdenek,“ reagoval ředitel Vilím.
I šoféři budou chtít víc peněz
Naopak podraží lístky od řidiče. Přirážka roste z tří na pět korun. „Tento prodej extrémně narostl, vloni skoro o 100 procent (tržby činily téměř 200 tisíc korun – pozn. redakce). Už se kvůli tomu opožďovaly linky,“ vysvětlil Josef Vilím. U řidiče se bude platit 17 korun v prvním pásmu, v pásmech I a II pak 20 korun. Přirážky za jízdu na černo se ze základní tisícikoruny nezvyšují. Staré nepoužité jízdenky lze vracet od prvního března do 30. června. Proti doplatku lidé dostanou nový lístek.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář