Jdi na obsah Jdi na menu
 


V centru Jihlavy zadláždí kus kolejí

20. 7. 2007
  • Datum: 20.7.2007
  • Autor: RADEK LAUDIN
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Vysočina
  • Strana: 03

STOLETÁ DOPRAVA. Za dva roky chystá Jihlava velké oslavy. Uplyne celých sto let od doby, kdy lidé ve městě začali jezdit městskou hromadnou dopravou. Cestující vozily tramvaje, které v roce 1948 nahradily trolejbusy. Podařilo se dokonce najít tramvaj, která první vyjela na trať. Bude léto roku 2009 a před radnici dorazí s plnou parádou nejstarší jihlavský městský autobus, který poprvé vyjel v roce 1942 z tehdejšího náměstí Adolfa Hitlera. Pod Priorem na dolní části Masarykova náměstí si lidé budou prohlížet pamětní desku a dvacet metrů zadlážděných kolejí. Na památku jihlavských tramvají, které spolehlivě vozily cestující v letech 1909 až 1948.
Tak má vypadat část velké oslavy, která za dva roky čeká Jihlavu. Město si bude připomínat stoleté výročí založení městské hromadné dopravy. Na přípravách slavnosti se začíná pracovat již nyní. Společně se pustili do práce lidé z radnice a především členové občanského sdružení Za záchranu historických trolejbusů a autobusů, které je hybatelem příprav.
Podle náměstka primátora Radka Vovsíka bude magistrát ochoten výrazně pomoci při renovaci prvního jihlavského autobusu. Unikátní škodovku nedávno objevili členové sdružení odstavenou v lese u jedné vsi na Vysočině. Vrak sloužil dlouhé roky jako sklad družstevníkům. Renovace má stát 700 tisíc korun a všichni chtějí docílit toho, aby se stihla do oslav.
„Chceme jednat o tom, že by město uhradilo celou rekonstrukci autobusu s tím, že by se stalo jeho spolumajitelem,“ říká náměstek Vovsík.
Vedení magistrátu se na své poradě shodlo, že by podpořilo do roku 2009 i trvalou připomínku na jihlavskou tramvajovou dopravu. Měla by mít podobu pamětní desky a dvaceti metrů kolejí. V budoucnu by na kolejích mohla stávat zrekonstruovaná tramvaj, která v roce 1909 MHD zahajovala. Členové sdružení ji objevili na Opavsku, kde slouží na jedné zahradě jako seník. Jedná se o jejím přemístění do Jihlavy. Generální rekonstrukce první tramvaje se ale do roku 2009 nestihne, bude totiž velmi nákladná.
Radnice chce rovněž pomoci na svět výroční publikaci, která má pojednávat o historii areálu dopravního podniku a jihlavských autobusů. Na knížce pracuje Viktor Novák, který již v roce 1997 vydal Velkou knihu o tramvajích a trolejbusech v Jihlavě.
„Podporu autobusu, kolejí a publikace vidím do oslav reálně,“ doplnil Vovsík. Náměstek jednal naposledy s předsedou občanského sdružení Luďkem Bohuňovským včera odpoledne. „Pan náměstek předá náš návrh radě města, která ho projedná. Ta možnost tady je, že by financovali celou opravu prvního autobusu,“ řekl včera po setkání s Vovsíkem Bohuňovský.
Zrenovovaný válečný autobus by našel využití i po oslavách. Mohl by při různých příležitostech projíždět městem a vozit milovníky dopravní historie.
Autobus se před časem objevil i v pořadu Karla Čáslavského Hledání ztraceného času: jak odvážel po válce Němce z jihlavského náměstí.
***
* Co se chystá
přípravy oslav 100 let od založení MHD v Jihlavě
Na náměstí přijede nejstarší jihlavský městský autobus, který poprvé vyjel v roce 1942. Někdejší tramvajovou dopravu připomenou zadlážděné koleje a pamětní deska. Vyjde výroční publikace o historii areálu dopravního podniku a jihlavských autobusů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář