Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cestující zaplatí s jedinou kartou

6. 3. 2007
  • Datum: 6.3.2007
  • Autor: BOHUMIL ZEMAN
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Kraj Karlovarský
  • Strana: 01

Lidé budou moci na čipovou kartu jezdit autobusy i vlaky. Kraj připravuje novinku, kterou mohou ocenit cestující. Jde o jednotný odbavovací systém a o čipovou kartu - takzvanou Karlovarskou kartu, s níž zaplatí jízdné ve všech zdejších autobusech a vlacích. Časem na kartu lidé koupí možná i lístek do divadla, kina a středoškoláci také obědy v jídelnách. Krajský úřad začal vybírat firmu, která celý systém vymyslí. Spuštěn by mohl být od ledna 2009.
Moderní odbavovací systém bude fungovat asi takhle: Ve větších městech nebo v přestupních stanicích si cestující dobije kredit na Karlovarské kartě. Vyřídí to u stojanů, které se podobají bankomatům. A touto kartou - elektronickou peněženkou - pak bezhotovostně zaplatí ve všech veřejných dopravních prostředcích v kraji. Autobusy i vlaky na to budou zařízeny. Kromě toho zůstane zachována i možnost koupit si jízdenku v hotovosti.
„Systém bude lidem nabízet řadu slev. Umožní nám zmapovat pohyb cestujících po celém kraji. A zařídí bezkonfliktní rozúčtování tržeb mezi jednotlivé dopravce,“ vyjmenoval výhody a smysl chystané novinky náměstek hejtmana Jan Zborník. Reklamu, která by oslovila co nejvíce cestujících, chce kraj rozběhnout s půlročním předstihem - v létě příštího roku. Jan Zborník nevyloučil, že čipové karty by mohli cestující dostávat zdarma.
Dobíjecí místa budou i na recepcích hotelů
Úspěch Karlovarské karty bude záviset na tom, jestli se lidem takový způsob úhrady jízdného vyplatí. A také, jestli v kraji vznikne dost míst, kde si cestující dobijí kredit.
„Potřebovali bychom aspoň padesát tisíc klientů. Spoléháme hlavně na mladé lidi a středoškoláky,“ řekl Zborník. Počítá s tím, že dobíjecí místa pro turisty vzniknou také na recepcích v hotelích a lázeňských domech.
Šéf Dopravního podniku Karlovy Vary Pavel Bohánek považuje za důležité, aby lidé mohli kartu používat nejen na meziměstských linkách, ale také všude v městské hromadné dopravě. „Pro cestující pak bude výhodou a také zjednodušením, že s kartou zaplatí za svezení u kteréhokoliv dopravce.“
Studii, která napoví, jak to vše provést, chce mít kraj hotovou do konce letošního srpna. Vyjde na milion korun. Pořízení samotného odbavovacího systému - včetně třeba stojanů pro dobíjení kreditu, čteček na karty do autobusů a vlaků - přijde na přibližně 60 milionů korun. Drtivá většina z této sumy - 85 procent - by měla pocházet z evropských dotačních fondů. Zbytek dodá ze svého rozpočtu Karlovarský kraj.
Karlovarský kraj se stane majitelem odbavovacích zařízení a bude je jednotlivým dopravcům pronajímat. „Na kartu bude zapotřebí nahrát řadu osobních dat zákazníka. Ochrana peněz i přenosy dat musí být bezpečné,“ zmínil Zborník jednu z podmínek pro dodavatele odbavovacího systému.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář