Jdi na obsah Jdi na menu
 


Magistrát přispěje dopravci víc

29. 5. 2007
  • Datum: 29.5.2007
  • Autor: (ČTK)
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Kraj Karlovarský
  • Strana: 04

Dopravnímu podniku Karlovy Vary, jehož majoritním vlastníkem je město, klesly loni výnosy meziročně přibližně o šest milionů korun na zhruba 240,1 milionu. „Tuto ztrátu mu ale bude město letos kompenzovat v rámci dotace, která se pohybuje kolem 60 milionů korun. Oproti loňsku bude vyšší zhruba o šest milionů,“ řekl náměstek primátorky Petr Keřka.
Zisk dosažený dopravním podnikem v roce 2006 představoval více než 155 749 korun. To byl meziroční nárůst kolem 34 000 korun. „Vzhledem k tomu, že dopravní podnik dotuje město a nemůže si stanovit tržní jízdné, není míra zisku tím podstatným kritériem,“ poznamenal náměstek. Jestli dojde letos na úpravu cen jízdného v MHD, to ale zatím není jasné. Snížení výnosů dopravního podniku bylo podle Keřky objektivní vzhledem k poklesu tržeb za pronájem stánků na nábřeží Jana Palacha. Jejich počet město omezilo o polovinu. Pronájmy z nich tvořily část příjmů dopravního podniku. „Vypadly také tržby z restaurace Diana, již DP převedl do ekonomického pronájmu jinému subjektu,“ řekl náměstek.
Dopravce snížil náklady
Za pozitivní považuje fakt, že se podařilo dopravnímu podniku snížit náklady asi o šest milionů korun na necelých 240 milionů. Úspora byla nejzřetelnější v případě ostatních provozních nákladů, které meziročně poklesly přibližně o 1,1 milionu korun na asi 32,3 milionu korun. Kvůli růstu cen pohonných hmot se ale zvýšila částka, kterou za ně loni DP zaplatil. Bylo to 34,6 milionu korun, což je zhruba o 400 000 korun více než v roce 2005. Počet linek provozovaných DP v městské hromadné dopravě se v podstatě nezměnil. Ke konci roku 2006 se ale v souvislosti se zprovozněním první poloviny silničního průtahu městem změnily trasy linek do Staré Role.
„Provoz přes kritickou oblast křižovatky U Koníčka je plynulejší a mnohem bezpečnější,“ tvrdí ředitel dopravního podniku Pavel Bohánek. Firma provozuje především linky městské hromadné dopravy v krajském městě a několik meziměstských linek v nejbližším okolí. Například mezi Karlovými Vary, Ostrovem a Božím Darem. Ročně na všech svých linkách přepraví kolem 17 milionů lidí.
Cestující v MHD platí už od roku 2004 za jednotlivé nepřestupní jízdné deset korun a za přestupní jízdenku dají 15 korun.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář