Jdi na obsah Jdi na menu
 


Z depa bude muzeum. Nebo ho radnice zbourá

6. 2. 2007
  • Datum: 6.2.2007
  • Autor: KAREL TOMAN, ml.
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Východní Morava
  • Strana: 01

Skupina nadšenců chce v Kroměříži vytvořit muzeum železnice. Mělo by stát pod střechou historické budovy dnešního železničního depa na kroměřížském vlakovém nádraží.
Před sto třicet let starou, typicky „mocnářsky“ industriální budovou dodnes funguje zhruba stejně starý technický unikát: vahadlová točna na „lidský pohon“. Jeden muž na ní vlastní silou otočí i šedesátitunovou lokomotivou.
O stejné pozemky má ale zájem i kroměřížská radnice. Ta na nich chce během kompletní rekonstrukce, kterou v nejbližších letech kolejiště vlakového nádraží čeká, zbudovat malé nádraží městské hromadné dopravy.
Mezi oběma návrhy si nejspíš budou muset vybrat České dráhy, kterým pozemky a budovy patří.
Jedním z iniciátorů myšlenky na zřízení muzea v budově kroměřížského depa je vedoucí zlínského krajského centra osobní dopravy Martin Šůstal, který mimo jiné organizuje i jízdy nostalgických vlaků. Šůstal se při zpracovávání koncepce budoucí dopravní obslužnosti v kraji dozvěděl, že kroměřížské depo nebude díky modernější technologii zapotřebí. „Tak mě napadla možnost využít jej jako muzeum železniční, dopravní nebo technické. Právě pro tu určitou architektonickou vzácnost té budovy a jejího zázemí,“ vysvětlil Šůstal.
„Dřív podobné stavby byly v každé uzlové stanici. Dnes to už široko daleko nikde nenajdete. Je to výjimečná věc, která do Kroměříže pasuje a hodí se tam,“ je přesvědčen dopravní inženýr.
Spolu s několika dalšími nadšenci se chystá založit spolek a se svým záměrem oslovit České dráhy.
V muzeu by měla být podle jejich plánu vystavena stará železniční technika, dobové dokumenty a fotografie. Pokusí se také získat nějakou historickou lokomotivu, například tak, že se spojí s jiným spolkem, který už nějakou vlastní.
Dosáhnout chtějí i na grant, který by zřízení muzea podpořil finančně. Historii trati Kroměříž - Valašské Meziříčí věnovali už také nové webové stránky www.kromerizske-drahy. com.
„Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet. Město má také nějaké svoje záměry, stejně jako dráhy, kterým pozemek patří. Je teď otázka, jestli se do těch záměrů vejdeme nebo ne,“ tvrdí Šůstal. „Každopádně za pokus to stojí,“ dodává.
Sportovně bere zájem entuziastů o budovy na pozemcích, o které má zájem i město, také kroměřížský starosta Miloš Malý. „Nesoupeříme spolu. Podali jsme podnět k chystanému projektu. Je na Českých drahách, jak rozhodnou,“ tvrdí Miloš Malý.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář