Jdi na obsah Jdi na menu
 


Černí pasažéři stojí Liberec miliony

27. 4. 2007
  • Datum: 27.4.2007
  • Autor: ADAM PLUHAŘ
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Kraj Liberecký
  • Strana: 01

Dopravní podnik města Liberce přichází kvůli černým pasažérům ročně až o 15 milionů, načerno jezdí 5 procent cestujících. Černí pasažéři připravují podle odhadů ročně Dopravní podnik města Liberce o deset až 15 milionů korun na tržbách z jízdného.
„Podle odhadů totiž tři až pět procent pasažérů cestuje bez platné jízdenky,“ upozornil Ludvík Lavička, provozní ředitel Dopravního podniku města Liberce, který ve stotisícovém Liberci městskou dopravu zajišťuje. Ročně společnost svými autobusy a tramvajemi přepraví asi 30 milionů lidí a na jízdném utrží kolem 155 milionů korun.
Aby se podnik bránil černým jízdám a také vandalismu, zavedl už v roce 2001 ve večerních hodinách a o víkendech nástup do vozů jen předními dveřmi.
Každého cestujícího tak zkontroluje řidič. „Kromě toho, že tímto systémem neunikají tržby, omezuje případné problémy s podnapilými cestujícími. Ti se víc kontrolují, když procházejí kolem řidiče a ubude tak případných potíží,“ konstatoval Oskar Zappe, vedoucí útvaru řízení provozu MHD.
Systém se vyplatil dopravcům v Jablonci nad Nisou a České Lípě, kde se takto nastupuje po celý den a problém černých pasažérů tam v podstatě neznají. „V Liberci není možné takový systém zavést v běžném provozu, protože by se neúměrně prodloužila doba nástupu na zastávkách,“ uvedl Ludvík Lavička.
I proto má podnik početnou skupinu revizorů, která jednotlivé linky kontroluje. Cestující kontrolují jak zaměstnanci podniku, tak brigádníci. Kolik revizorů je a jak jsou úspěšní, odmítl Lavička sdělit. Podle dřívějších informací je to ročně 11 až 12 tisíc černých pasažérů.
Občas se přitom stává, že odhalený hříšník na revizory zaútočí. Například loni v srpnu sedmadvacetiletý černý pasažér nejprve kontrolorům v tramvaji vyhrožoval, že je pobodá nožem, pak jednomu hlavou nalomil nos.
V ohrožení jsou ale i řidiči, kteří se snaží v dopravním prostředku zjednat pořádek. Loni v červnu například brutálně napadl podnapilý cestující v tramvaji do Jablonce řidiče a úderem do hlavy a kopem mu způsobil otřes mozku. „Rozhodně to však není na denním pořádku,“ řekl Lavička.
Cestující rozřezávají sedačky
Mnohem častější než útoky na revizory či řidiče je podle něj poškozování vozů. Nejčastěji musí podnik opravovat rozřezané sedačky a opěradla a čistit nápisy od sprejerů.
„Naši řidiči mají nařízení, že pokud zjistí, že je vůz pomalovaný, musí co nejrychleji do garáží. Když se to nevyčistí do tří hodin, už se to většinou nepovede,“ uvedl provozní ředitel. Jen za čisticí prostředky na tyto malby podle něj DPML utratí ročně přes 100 tisíc korun.
Dopravní podnik města Liberce je akciovou společností ve stoprocentním vlastnictví města, které loni na městskou dopravu přispělo více než 170 miliony korun. Městskou dopravu na 34 linkách zajišťuje podnik 140 autobusy a tramvajemi. Městská doprava funguje také v Jablonci a v České Lípě, kde ji ale zajišťují soukromí dopravci. V Jablonci ročně přepraví městské autobusy kolem 11 milionů cestujících, v České Lípě jen 1,5 milionu.
Stává se, že odhalený hříšník na revizory zaútočí. Například loni v srpnu černý pasažér kontrolorům vyhrožoval, pak jednomu hlavou nalomil nos.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář