Jdi na obsah Jdi na menu
 


ČSAD musí zaplatit pokutu

10. 4. 2007
  • Datum: 10.4.2007
  • Autor: JAN SŮRA
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Kraj Liberecký
  • Strana: 02

Soud potvrdil dvou a půl milionovou pokutu za blokování vjezdu na autobusové nádraží. Už jen kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu může zachránit ČSAD Liberec od placení pokuty ve výši dva miliony korun za to, že před více než dvěma lety několik týdnů blokovala Student Agency vjezd na autobusové nádraží v Liberci.
Brněnský krajský soud potvrdil verdikt Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), podle kterého liberecká firma zneužila své dominantní postavení. Za to dostala dvoumilionovou pokutu. Firma se k rozhodnutí nevyjádřila.
Pro ČSAD Liberec, které ze třetiny vlastní obce a města bývalého okresu Liberec a které ovládá přes jinou firmu generální ředitel Jan Wasserbauer, je to v případě kdysi výnosné monopolní linky další rána. Velké ztráty způsobil firmě samotný příchod konkurence, i ohlášené škrtání linek je podle představitelů firmy způsobeno tím, že se mu linky nevyplácí.
Student Agency nabízela jízdenku za korunu
ČSAD Liberec blokovala autobusové nádraží, které jí v té době patřilo, před autobusy Student Agency, ačkoliv na vjezd na nádraží měla platnou licenci vydanou pražským magistrátem. Student Agency proto nabízela zhruba dva týdny jízdenky za jednu korunu.
Postoj ČSAD navíc vedl řadu cestujících k tomu, že na tuto společnost zcela zanevřeli. „ČSAD Liberec využila svého monopolního postavení na trhu provozování autobusového nádraží ke znevýhodnění svého konkurenta na navazujícím trhu vnitrostátní autobusové dopravy, na němž tak silné postavení neměl,“ vysvětlil při udělení pokuty předseda ÚOHS Martin Pecina. Šéf Student Agency Radim Jančura se tehdy obrátil na ÚOHS a se svým podnětem uspěl. Úřad vyměřil ČSAD pokutu 2,5 milionu korun. Společnost podle něj byla znevýhodněna a omezení konkurence se mohlo dotknout cestujících. ČSAD nedostatky napravila a proti pokutě se odvolala. Úřad ji pak proto snížil na dva miliony.
Ani to se ale podniku nelíbilo a obrátil se na brněnský soud. Ten dal nyní za pravdu antimonopolnímu úřadu a Student Agency.
Hlavní majitel ČSAD Liberec Jan Wasserbauer nakonec na celé kauze tolik neprodělal. Založil si firmu Autobusové nádraží Liberec, na kterou terminál převedl. Dopravci mu nyní platí za každý vjezd. Firma, kterou spoluvlastní i obce a města, ale z příjezdu autobusů na zdejší autobusové nádraží již nic nemá.
Konkurence přinesla lepší služby a zlevnění
Student Agency získala na trase mezi Prahou a Libercem prakticky monopol, ČSAD od 22. dubna bude vypravovat jeden až dva páry spojů denně, žluté autobusy jezdí každým směrem 23krát. Cestujícím jejich vstup přinesl zlevnění jízdného a vyšší kvalitu služeb.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář