Jdi na obsah Jdi na menu
 


Radní řeší, kudy pojede tramvaj na sídliště

21. 2. 2007
  • Datum: 21.2.2007
  • Autor: (sol, js)
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Kraj Liberecký
  • Strana: 03

Tramvají dojet přes sídliště Broumovská až do Rochlice? Žádné sci-fi, jen jedna z možných variant, kudy by mohly vést v Liberci koleje.
O zavedení tramvajové trati na největší liberecké sídliště uvažuje radnice několik let.
Do územního plánu už dokonce úředníci zapracovali jednu variantu trati. „Počítá s průjezdem bývalého areálu Textilany a za ním s návratem na stávající kolejiště, které by bylo až do zastávky U Lomu a dál do Rochlice zdvojkolejněné,“ nastínil Martin Korych, mluvčí libereckého magistrátu.
Nevýhodou ale je, že napojení na stávající trať vede přes soukromé pozemky, které by město muselo vykoupit a trasa by se tak prodražila. Více se proto radním začíná zamlouvat druhá varianta. Také vede přes Textilanu, pak se ale více přibližuje k sídlišti Broumovská a navíc se vyhne frekventované křižovatce Jablonecké ulice s Kunratickou a protnula by jen Jabloneckou.
Zpět na stávající kolejiště by se totiž vrátila až v prostoru pod odborným učilištěm. Končit by zatím měla u základní školy v Dobiášově ulici.
Jediným problémem trasy je, že zasahuje do zeleně. „Bude záležet na odboru životního prostředí, jak se k tomu vyjádří,“ prohlásil Ivo Palouš, náměstek primátora.
Jako první přijde na řadu úsek z Fügnerovy ulice až k zastávce U Lomu. Její stavba spolkne zhruba dvě stě padesát milionů korun. Do konce června chtějí mít radní v ruce dokumentaci k územnímu rozhodnutí a do konce roku by k ní mohlo přibýt i stavební povolení.
Stavět by se mohlo už v příštím roce
Stavět by se tak mohlo už v příštím roce, pokud ale město sežene peníze z Evropské unie. Jinak do výstavby kolejí nepůjde. Trasa má být součástí projektu integrované dopravy Regiotram Nisa, který počítá s propojením železničních a tramvajových tratí v regionu a využitím lehkých kolejových vozidel.
Ve hře ale i nadále zůstává tramvajová trať, vedoucí přes ulici Dr. Milady Horákové. „Počítáme ale spíše s tím, že by vedla až do Vesce,“ upozornil náměstek.
Trať by se tak tudy mohla vracet z Rochlice do města a utvořila by uzavřený kruh.
Město chce tramvajovou tratí do Rochlice vyřešit dopravní obslužnost v části města, kde žije asi deset tisíc obyvatel. Autobusy, které mezi sídlištěm a centrem města jezdí, jsou totiž neustále ve špičce přecpané, i když mají linky od sebe rozestup pouhé čtyři minuty.
A situace se bude spíše zhoršovat, lidí totiž v Rochlici přibývá, staví se tu nové byty v Zeleném údolí a další jsou v plánu. Než se ale tramvajová trať postaví a jestli vůbec, bude záležitost ještě několika let.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář