Jdi na obsah Jdi na menu
 


Soud: Zlevněné jízdné v Liberci je diskriminující

21. 3. 2007
  • Datum: 21.3.2007
  • Autor: (ČTK)
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Kraj Liberecký
  • Strana: 02

Zlevněné jízdné v hromadné dopravě pro obyvatele města, které se pokoušela prosadit liberecká radnice, je podle Nejvyššího správního soudu diskriminující a nepřípustné. Soud zamítl kasační stížnost libereckého dopravního podniku, a potvrdil tak padesátitisícovou pokutu, kterou městu uložila Česká obchodní inspekce.
Podnik již před časem tarif zrušil. Zvýhodněné jízdné zdůvodňoval skutečností, že obyvatelé města přispívají na provoz MHD daněmi.
„Zvýhodnění občanů s trvalým bydlištěm v Liberci oproti ostatním osobám s trvalým bydlištěm jinde by nemělo diskriminační povahu pouze tehdy, pokud by mělo rozumné a objektivní ospravedlnění,“ stojí v rozhodnutí senátu správního soudu s předsedkyní Marií Turkovou. Přiměřené vysvětlení přitom soudci nenašli. Zvýhodnění obyvatel města prý nelze srovnávat se slevami pro studenty nebo důchodce, neboť ti jsou sociálně potřební. Soud se také odkázal na verdikty Ústavního soudu a Evropského soudu pro lidská práva.
Podle libereckého primátora Jiřího Kittnera musí město i dopravní podnik rozhodnutí soudu respektovat. „Tarify jsou již změněny, a proto pro nás neznamená žádné vážné zásahy do systému MHD v Liberci. Přesto však zastávámnázor, že slevy tohoto typu by neměly být považovány za diskriminační,“ řekl Kittner, který je i předsedou představenstva dopravního podniku.
Podle ekonomického ředitele podniku Celestina Nováka už firma padesátitisícovou pokutu dávno zaplatila, a tak pro ni rozhodnutí soudu nic nového nepřineslo.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář