Jdi na obsah Jdi na menu
 


Školáci v Mostě budou jezdit zdarma

12. 3. 2007
  • Datum: 12.3.2007
  • Autor: Šárka Tonarová
  • Zdroj: Právo
  • Rubrika: Severní Čechy - Ústecký kraj, Liberecký kraj
  • Strana: 13

Dosud bezplatně cestovali jen penzisté, dárci krve a političtí vězni
Mostečtí školáci budou v novém školním roce jezdit tramvajemi a autobusy zadarmo. Vítězné Sdružení Mostečané Mostu (SMM), které bezplatnou přepravu slibovalo v předvolební kampani, v koalici s KSČM a nezařazenou Hanou Jeníčkovou navrhli novinku k 1. září letošního roku. Právo o tom v pátek informoval primátor Vlastimil Vozka (SMM).
„Zdarma budou jezdit šesti až patnáctiletí školáci. Bezplatná přeprava bude platit během školního roku v prvním pásmu, tedy po městě,“ upřesnil.
Poukázkou pro jízdu zdarma bude takzvaná elektronická peněženka. Kartu si školáci nabijí na měsíc, aniž by platili. V okamžiku, kdy dosáhnou patnácti let, systém bezplatnou službu zablokuje.
Město jejich přeprava přijde na 3,5 mil. ročně
Město počítá s tím, že ho přeprava školáků přijde na 3,5 miliónu ročně. Spočítal totiž děti, které už nyní dojíždějí na žákovské průkazky.
„Známe počet studentských karet, nevycházíme z prosté statistiky,“ doplnil Vozka.
Přesto by mohl počet přepravovaných město překvapit. Děti, které dosud chodí pěšky, se zadarmo mohou začít vozit, byť pouze jedinou zastávku.
Podobné překvapení připravili městu už dříve senioři. Když jim magistrát začal proplácet jízdné v prvním pásmu, dorazilo do pokladen dopravního podniku dvakrát tolik penzistů, než úřad předpokládal. Každému z nich pak město dotovalo každodenní jízdné, a to i v případě, že využil služeb MHD třeba jen dvakrát za rok.
Původně půlroční platnost kupónů se proto snížila nejprve na čtvrt roku, později na měsíc. U školáků se počítá s omezenou platností už od samého začátku.
Zadarmo jezdí v Mostě kromě nejstarších obyvatel jen držitelé Zlaté Janského plakety, bojovníci za svobodu či příslušníci PTP. Nové vedení uvažuje o tom, že by zvýhodněnou přepravu rozšířilo i na důchodce od pětašedesáti let.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář