Jdi na obsah Jdi na menu
 


Studenti nebudou mít MHD zadarmo

6. 6. 2007
  • Datum: 6.6.2007
  • Autor: MARTIN VOKURKA
  • Zdroj: Mostecký deník
  • Rubrika: Titulní strana
  • Strana: 01

Mostecká ČSSD požadovala bezplatné cestování pro studující středoškoláky, ale v zastupitelstvu neuspěla.
V Mostě se od září chystá městská hromadná doprava zadarmo pouze pro školáky. Takový je plán radních.
Klub zastupitelů ČSSD minulý týden navrhl, aby město Most povolilo i studentům středních škol bezplatné cestování autobusy a tramvajemi po Mostě.
Socialisté tím reagovali na rozhodnutí koalice Sdružení Mostečané Mostu-KSČM, která chce od letošního září zavést bezplatné jízdné pro mostecké školáky.
Byli v menšině
Opoziční sociální demokraté uvedli, že bez rozšíření finanční výhody je celý záměr vůči studentům nespravedlivý. Pro svůj záměr ale nezískali v zastupitelstvu většinu hlasů.
Klub sociálních demokratů vychází ze svých propočtů, že studenti středních škol cestují městskými autobusy a tramvajemi více než žáci základních škol.
Další úlevy pro cestující by ale více zatížily městský rozpočet, který s bezplatnými jízdami studentů nepočítá.
Výhod pro Mostečany letos přibývá. Od prvního července se ruší dosud povinné poplatky za svoz domovního odpadu. O dalších úlevách v dopravě se stále jedná.
Podle ČSSD má Most 10 780 žáků základních škol, z toho většina dochází do školy v místě bydliště nebo je dovážena rodiči do škol osobními auty.
„Služby městské hromadné dopravy jsou žáky základních škol využívány v daleko menší míře než studenty středních škol,“ prohlásil na čtvrtečním zasedání zastupitelstva Karel Novotný, předseda klubu zastupitelů ČSSD.
Z 5 177 studentů jich podle sociálních demokratů většina za studiem dojíždí pomocí MHD, protože střední školy mají dál od bydliště.
Výzva k rozšíření dopravy zadarmo na další skupinu cestujících ostatní politiky překvapila. Někteří byli před hlasováním v rozpacích a smáli se. Opoziční zastupitelé ČSSD včera vyloučili, že by šlo jen o politickou hru.
„Byl to zcela seriózní návrh, opřený o fakta,“ řekl Deníku zastupitel Adolf Sigmund (ČSSD).
Kolik by další rozšíření bezplatné dopravy město stálo, nikdo netuší. Vedení města volí zatím levnější variantu pro školáky ve věku od šesti do patnácti let.
Primátor Vlastimnil Vozka potvrdil, že bezplatná MHD pro mostecké školáky v prvním tarifním pásmu se připravuje. „Je to orientačně zahrnuto do letošního rozpočtu,“ řekl. Město jedná o právních procedurách.
Kolik bude zvýhodnění cestujících přesně stát, ještě není vyčísleno a podle primátora si částku ještě nikdo netroufá odhadnout.
Radní letos rozhodli, že místní školáci budou od září využívat bezplatně MHD v době školního roku bez července a srpna. Uvažují také o rozšíření zvýhodněné dopravy pro důchodce mladší sedmdesáti let. Záměr vyplývá z loňského volebního slibu Sdružení Mostečané Mostu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Sviňárna!

(Mark, 9. 11. 2007 16:02)

Není co dodat...