Jdi na obsah Jdi na menu
 


V Mostě půjdou platit kartou na MHD i obědy

5. 2. 2007
  • Datum: 5.2.2007
  • Autor: ONDŘEJ ČERNÝ
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Severní Čechy
  • Strana: 02

Vstupné na zámek, do plaveckého bazénu nebo platba obědů v závodní jídelně - to vše jsou možnosti, které se nabízejí uživatelům čipových karet, jež fungují v městské dopravě v Mostě a Litvínově. Ve čtvrtek bude Dopravní podnik obou měst představovat možnosti čipových karet na mosteckém magistrátu. „Lidé mají různé uživatelské karty a vše spěje k tomu, aby jich ubylo. Ideální je sloučit některé služby do jedné čipové karty. Firmy a organizace, které by umožnily její používání, se jen dohodnou na tom, jak si peníze rozúčtovávat. Karta samozřejmě pozná, za co se s ní platilo, takže by to neměl být problém,“ míní Milan Dundr, ředitel Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova. „Kartu pak lze například použít místo stravenek v závodních jídelnách, při placení parkovného, v rezervačních systémech vstupenek či v oblasti studentských a dalších slev. Umíme si představit i speciální turistickou kartu, s níž by bylo možné platit jízdné, vstupy a obsahovala by i program slev,“ upozornil.
Různé možnosti plateb čipovou kartou umožňuje takzvaná elektronická peněženka, kterou lze nabíjet podobným způsobem, jako se kupuje kredit do mobilních telefonů.
Zákazník si jednoduše převede určitý finanční obnos do elektronické peněženky a pak ji používá k placení. V současné době je možné s těmito kartami platit především v dopravě. Například Plzeň, Liberec, Brno nebo Praha má systém integrované dopravy, kde si člověk koupí přes kartu jízdenku, která platí u různých druhů spojů i dopravců. V Ústeckém kraji se o podobném systému mluví už pět let. Lidem by umožnil koupit si třeba v trolejbuse v Chomutově jízdenku až do Děčína.
„Memorandum o integrované dopravě se podepsalo už v roce 2002. Jelikož čipové karty používá většina dopravních podniků, je zřízení integrovaného systému otázkou dohody. Někdo s tím musí začít. My nabízíme systém dopracovat a nabídnout k němu navíc i servis,“ uvedl ředitel Dundr.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář