Jdi na obsah Jdi na menu
 


Města v Česku usilují o vlakotramvaje

27. 8. 2007
  • Datum: 27.8.2007
  • Autor: JAN KLIČKA
  • Zdroj: Hradecký deník
  • Rubrika: Události
  • Strana: 09

Rychlejšímu rozvoji meziměstské dopravy ale brání nedostatek peněz. Čekáte na tramvaj, ale k nástupnímu ostrůvku přijede vlak a odveze vás bez přestupů do sousedního města. Nevěříte? Pokud se podaří co nejdříve sehnat peníze z fondů EU, v Česku vyjedou na koleje takzvané vlakotramvaje, které nabídnou komfortní a rychlé cestování v příměstských oblastech. „Zatím nejdál je zavádění tohoto systému v Libereckém kraji. Další projekty běží i v Moravskoslezském kraji,“ potvrdila Deníku Markéta Krausová z Českých drah. Projekty ale zatím naráží na nedostatek peněz, a to i přesto, že zájem měst o tento moderní druh dopravy je veliký.
„Nám se tento systém líbí, ale peníze na něj budou muset města sehnat z regionálních programů EU, my musíme nejprve financovat celostátní dopravu,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Jeho konstatování potvrzují i lidé z regionů, zároveň ale dodávají, že jde o návratnou investici. „Například na propojení Orlové s Ostravou potřebujeme kolem 1,5 miliardy, ale vlakotramvají jde například zásobovat centra měst, která jsou teď přeplněna nákladními auty,“ vypočítává jednu z výhod orlovský radní Jaromír Kuča (ČSSD). Na severní Moravě by se měly spojit úseky Ostrava–Hučín nebo Karviná–Havířov, v celostátním měřítku se také uvažuje o trasách Most–Žatec a propojení okolí Olomouce.
„Máme velkou šanci, že získáme peníze z regionální podpory EU. S kompletním pokrytím Liberecka počítáme sice až kolem roku 2015, ale dílčí úpravy, hlavně tramvajových úseků, stihneme o dost dřív,“ slibuje Jiří Lauerman z projekční společnosti Investorskoinženýrská, která zpracovává studie pro oblast euroregionu Nisa. Sytém obojživelných vozidel, která používají klasické koleje pro vlak a zároveň mohou jezdit po tramvajových kolejích, vznikl v německém Karlsruhe. Nyní se používá například v Paříži, Lyonu či některých holandských městech.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Tornado, earchquakes?! No, it is XEvil.

(MashaNer, 13. 12. 2017 15:26)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.