Jdi na obsah Jdi na menu
 


Odškodné za zpoždění dopravy u nás neplatí

5. 2. 2007
  • Datum: 3.2.2007
  • Autor: RADIM ŠLEZINGR
  • Zdroj: Moravskoslezský deník
  • Rubrika: Severní Morava a Slezsko
  • Strana: 08

Vztek kvůli zpoždění autobusu, tramvaje nebo vlaku. Zažil to snad každý, kdo cestoval na železnici nebo městskou hromadnou dopravou. Možnost bránit se proti nespolehlivosti dopravců nemají cestující téměř žádnou. Mnozí se řídí proto pravidlem: kdo chce někam dorazit s jistotou včas, musí vyjet dříve!
„Kdo chce jezdit veřejnou dopravou, musí se smířit s tím, že je to s časem sázka do loterie. Jezdím denně vlakem, kde jsou drobná několikaminutová zpoždění na denním pořádku. Ale také se stává, že na vlak čekáme půl hodiny i déle,“ uvedl Radek Mahdalíček z Ostravy. Naopak mu vlak několikrát ujel kvůli zpožděné tramvaji. Požadovat po dopravácích odškodné za zpoždění mu připadá úsměvné. Stejně by neuspěl. „Náhrady vzniklé nedodržením jízdního řádu dopravní podnik neposkytuje,“ uvedl mluvčí Dopravního podniku Ostrava Miroslav Albrecht.
Podobná praxe funguje i na železnici. „Cestující má vždycky možnost si stěžovat, ale v přepravních podmínkách není náhrada škody. Můžeme vystavit potvrzení o zpoždění spoje, jako je v klasickém případě pozdního příchodu žáků do škol, kdy se něco mimořádného děje,“ uvedl mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj.
Dráhy podle něj poskytují v případě zpoždění některé úlevy u spojů vyšší kategorie. U vlaků IC a EC vracejí jízdné při zpoždění nad šedesát minut, pokud cestující do spoje nenastoupí. Pokud jede spojem, který se zpozdil, a chtěl přestoupit na spoj vyšší kategorie, pak může bez příplatku cestovat jiným spojem vyšší kategorie. V případě spojů SC Pendolino se zpožděním nad šedesát minut dráhy vracejí cenu rezervace ve výši dvě stě korun, nebo dvacet procent jízdného.
V poslední době nikdo dráhy kvůli nedodržování jízdního řádu nežaloval. „Vždycky má člověk možnost žalovat kohokoliv. Záleží pak na daném případu. Ale naprostá většina zpoždění vzniká mimo České dráhy, protože je to například dáno rekonstrukcí tratí, nebo jinými vlivy. A za to České dráhy nenesou vinu,“ tvrdí mluvčí železničářů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář