Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jízdenka v Olomouci bude stát deset korun

19. 3. 2007
  • Datum: 19.3.2007
  • Autor: Pavel Konečný
  • Zdroj: Prostějovský deník
  • Rubrika: Prostějovsko/náš kraj
  • Strana: 02

Dopravní podnik hodlá zdražovat zřejmě už od července podraží i ostatní? 
Na desetikorunu by mělo od 1. července podražit jízdné v Olomouci. A důvody? „Nárůst cen vstupů za paliva a vozidla, nižší dotace přidělená z města, potřeba vytvářet rezervy na modernizaci a zvyšování úrovně MHD a tak dále,“ uvedla mluvčí Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) Magdaléna Kopřivová. Zatím není jisté, zda společně s DPMO zdraží jízdné v zóně 71 integrovaného systému i další dopravci, především Connex Morava. „Dosud jsme o tom ani nejednali. Dá se to ale předpokládat,“ uvedl Jiří Šrajer, obchodní ředitel Connex Morava. Zatímco DPMO si chce vyšším jízdným kompenzovat 30 milionů, podle Šrajera by zvýšení jízdného přineslo do jejich pokladny jen několik stovek tisíc korun. „Nemohu zdražení ani potvrdit, ani vyloučit,“ prohlásil také radní Olomouckého kraje Petr Polášek (ODS), který má dopravu v resortu.
Vedoucí odboru dopravy magistrátu Lubomír Hopp i ekonomický náměstek primátora Jiří Martinák (ODS) přidali ještě jeden argument. Jízdné v Olomouci je prý ze srovnatelných měst nejnižší v republice. Navíc město dalo letos DPMO stejnou dotaci jako vloni, tedy 150 milionů korun. Dopravní podnik ale žádal o 180 milionů. „O zvýšení jízdného se uvažuje už dva roky. Nemůžeme za peníze všech daňových poplatníků zvýhodňovat jen ty, kteří jezdí hromadnou dopravou. Nízké jízdné není možné déle udržet. Je ale otázkou, zda deset korun bude stačit, aby se vbrzku nemuselo zdražovat znovu,“ řekl náměstek Martinák.
Šéf odboru dopravy Hopp si není jist, zda se termín 1. července vůbec podaří stihnout. „Nejde jen o tisk nových jízdenek. Je kolem toho především spousta administrativy,“ naznačil. Martinák je ale jiného názoru: „Musí se to stihnout.“
Dopravní podnik vloni přepravil téměř 60 milionů cestujících. Výsledky loňského hospodaření nejsou podle Kopřivové ještě k dispozici, protože je dosud neschválila valná hromada. O rok dřív skončilo hospodaření ziskem jednoho milionu korun. Tržby z přepravy činily přibližně 105 milionů. Další čtyři miliony činily pokuty černých pasažérů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

jízdné:dospělí-10kč,děti:5kč

(kucera, 27. 4. 2007 20:40)

mě to nevadí.mám legitku.budou zdražené(nevím jak se dělá otazník).