Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jízdné v MHD podraží

26. 7. 2007
  • Datum: 26.7.2007
  • Autor: (ova)
  • Zdroj: Haló noviny
  • Rubrika: Z domova
  • Strana: 02

Od začátku čtvrtého čtvrtletí, tedy od 1. října, dojde v Olomouci ke zdražení jízdného v autobusech a tramvajích zdejší městské hromadné dopravy.
Zatímco doposud stojí běžné jízdné pro dospělou osobu osm korun, od října to bude o dvě koruny více, tedy deset korun. Zároveň dojde i ke zdražení měsíčních a čtvrtletních časových jízdenek, a to pro plnoplátce o dvacet, resp. čtvrtletní o čtyřicet korun. O zvýšení cen jízdného rozhodli olomoučtí městští radní s poukazem na zdražení cen pohonných hmot a elektrické energie a ztrátovostí provozu městské hromadné dopravy. Dalším argumentem je i to, že dosud má krajské město Olomouc jedny z nejlevnějších jízdenek v prostředcích MHD. Například v Ústí nad Labem stojí od letošního roku nejlevnější jízdenka pro plnoplátce 14 korun.
Ke zdražení jízdného v městských autobusech a tramvajích v Olomouci došlo naposledy v únoru 2005, kdy byla zrušena tehdy nejlevnější šestikorunová jízdenka, která platila pro jízdu v délce do patnácti minut. Stejně jako tehdy i nyní na zdražení nejvíce žehrají důchodci. »Páni radní si vozí zadek v autech, většinou služebních. To se jim pak lehko rozhoduje o zdražování. Navíc se proslýchá, že od příštího roku má znovu podražit i nájemné v městských bytech. Za chvilku se opravdu asi budeme chodit pást. Letos už zdražila elektřina, na jaře nám pak podražily léky, od října jízdné v hromadné dopravě a od ledna nájemné, « zanadávala si 66letá Anna Novotná z Olomouce. Velmi podobně reagovali i další námi oslovení občané v centru Olomouce. Zdražení jízdného se nelíbí ani studentům, kteří navíc, jak již Haló noviny informovaly, v Olomouci musí počítat od ledna příštího roku se zdražením kolejného. »Načerno se mi jezdit nechce, asi budu muset víc chodit pěšky. Jenže s ohledem na to, že výuku máme na různých místech města, mnohdy se to dá těžko stíhat i tím autobusem, takže tam to pěšky nepůjde,« dozvěděli jsme se od studentky, která si nyní přivydělává na prázdninové brigádě v jednom z olomouckých supermarketů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář