Jdi na obsah Jdi na menu
 


Petice: Chceme parkovat, vraťte nám místo

15. 2. 2007
  • Datum: 15.2.2007
  • Autor: PAVEL KONEČNÝ, ČTK
  • Zdroj: Olomoucký deník
  • Rubrika: Olomoucko
  • Strana: 03

Autobusové pruhy v centru Olomouce petici patrně přežijí. Na olomouckou radnici byla včera doručena další petice. Na mušku si bere zrušená parkovací místa na třídě Svobody a žádá jejich obnovení. Podle iniciátora petice Martina Menšíka ji podepsalo na dvě stě lidí.
Z centra města zmizelo 44 parkovacích míst poté, co byly pravé jízdní pruhy vyhrazeny jen pro autobusy MHD. „V praxi to vypadá tak, že řidiči hledající místo k parkování objíždějí okolní ulice a dopravu ještě více zahušťují ... o místa k parkování nepřišli jen obyvatelé třídy Svobody, ale také návštěvníci Moravského divadla či klienti bank a obchodů v centru města,“ uvádí se v petici. Její signatáři se domnívají, že pruhy pro autobusy nemají velký dopad na zrychlení jejich průjezdu.
To popřela mluvčí dopravního podniku Magdaléna Kopřivová. „Pruhy bychom chtěli zachovat. Díky nim výrazně klesl počet spojů se zpožděním přes pět minut, celkově poklesl počet opožděných autobusů o patnáct procent. Navíc každý druhý vůz, který přijede k tržnici opožděn, svou ztrátu během jízdy na náměstí Hrdinů dožene,“ řekla. Připustila, že pruhy nejsou potřebné ve večerních hodinách. „V té době by se zde mohlo parkovat, obáváme se ale, že by je řidiči ráno neuvolnili,“ dodala Kopřivová.
Marek Černý z odboru koncepce a rozvoje olomouckého magistrátu by takovou variantu podmínil zavedením odtahů. „Jedno auto by pak vše zablokovalo a nasazení botičky by nemělo smysl,“ vysvětlil Černý. Podle něj zrušená parkovací místa jednoznačně převažuje spokojenost až dvaceti tisíc lidí přepravených denně v tomto úseku autobusy.
Náměstek primátora Svatopluk Ščudlík (ČSSD) uvedl, že na petici radnice odpoví v zákonné lhůtě třiceti, případně 60 dnů. „Osobně pro zrušení autobusových pruhů nevidím důvod. Máme vytipovány dvě nové lokality, kde by se případně dalo v budoucnu parkovat,“ prohlásil náměstek. Po zrušení parkovacích stání na třídě Svobody našla radnice jako náplast osm nových míst v Tylově ulici, když z ní udělala jednosměrku. Dalších sedm desítek míst by podle Ščudlíka mělo být do června k dispozici u letadla v Legionářské ulici.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

autobusové pruhy

(kucera, 27. 4. 2007 20:48)

ten autobus předjede trochu aut.
dobré:když je kolona aut autobus předjede trochu aut
naprd:moc krátký,vjíždění do normálního pruhu