Jdi na obsah Jdi na menu
 


Doprava v Pardubicích? Tlačenice

22. 3. 2007
  • Datum: 22.3.2007
  • Autor: JAN HORÁK
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Kraj Hradecký
  • Strana: 03

Lidé si stěžují, že městské linky bývají ve špičce neúnosně přeplněné. Mladí vymysleli pro pardubickou městskou dopravu přiléhavý výraz: socka.
Přes odbavovací systém 21. století, plošiny pro vozíčkáře či hlášení zastávek zůstává úroveň cestování často hluboko v minulosti: ve špičce se lidé v pardubických autobusech tísní jako před padesáti lety. A to i přesto, že se ve městě v posledním roce objevila řada nových spojů.
„Jezdím hlavně linkami 5 a 6 na Duklu. Autobusy jsou plné a spolucestující v nich protivní. Možná by se to zlepšilo, kdyby v dopravních špičkách jezdily autobusy častěji,“ míní cestující Jana Březinová z Pardubic. I na jiných pardubických linkách je to stejné. Třeba spoje číslo 3, které jezdí z nádraží směrem na Stavařov a Lázně Bohdaneč, bývají přecpané i přesto, že mezi pátou a osmou hodinou jezdí každých deset minut. Po osmé hodině trolejbusy jezdí už jen dvakrát za hodinu, ač lidí na zastávkách neubývá.
„Lidé jsou ve vozech namačkaní jako sardinky. Když je léto, mají co dělat, aby se ve vydýchaném prostoru neudusili. O prázdninách to ještě jde, ale v pracovní dny mezi šestou a osmou hodinou jsou spoje natřískané k prasknutí,“ stěžuje si cestující Jan Kratěna. Řada lidí proto raději chodí po městě pěšky nebo jezdí na kole.
Pardubický dopravní podnik přesto v nejbližší době nové spoje nechystá. „Posilovat budeme tehdy, až budou pádné důvody. Krom toho máme smluvně dohodnutý počet kilometrů, které nám město dotuje,“ řekl náměstek ředitele Dopravního podniku města Pardubic Jiří Franc. Připustil ale, že v plných trolejbusech nemají revizoři šanci zkontrolovat jízdenky všem cestujícím a vzniká tak velký prostor pro černé pasažéry.
Mnozí lidé v Pardubicích si také stěžují, že po dvaadvacáté hodině už městské linky jezdí jen sporadicky. Ale ani v pozdních večerních hodinách podnik žádné změny nechystá. „Jedním z důvodů je i to, že někteří lidé po desáté večer nechtějí, aby je doprava rušila,“ dodal Franc.
Řada lidí z Pardubic je však s kvalitou cestování v městské dopravě spokojena. „Jezdím hlavně osmičkou a třináctkou. Cestuji buď o půl šesté ráno, nebo odpoledne ve tři. Občas mě sice vytočí nabroušený řidič nebo přísný revizor, ale na druhou stranu je tu dost zastávek a linky na sebe vcelku dobře navazují. Problém vidím v celkové dopravní situaci v Pardubicích,“ soudí cestující Hana Hájková.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář