Jdi na obsah Jdi na menu
 


Je jízdné ve městě drahé?

2. 4. 2007
  • Datum: 2.4.2007
  • Autor: Alexandr Krejčíř
  • Zdroj: Pardubický deník
  • Rubrika: Čtenář – reportér
  • Strana: 07

Chtěl bych objasnit tvrzení, která se objevila v kritice pardubické městské hromadné dopravy od paní Urbancové v Deníku 27. 3.
Nejprve se musím ohradit proti tvrzení o povýšeném a urážlivém smetení slov pana Morávka. Jsem přesvědčen, že mé odpovědi byly jasné a v mezích slušného chování.
Ale vraťme se k tarifu a jeho nastavení. Jako zástupce města a společnosti, která provozuje hromadnou dopravu na území města a jako spolutvůrce tarifu si rozhodně nemyslím, že jízdné je předražené.
V článku jsou sloučeny dvě věci, které nelze spojovat. Tarif, tedy cenu jízdného a spojení příslušné části města se druhou. Městská doprava nikdy nemůže spojit všechna místa se všemi, to by pak Pardubice měly přibližně 60 – 70 linek. Je normální, že při cestování se přestupuje.
Struktura jízdného byla volena právě s ohledem na to, jak často bude cestující MHD využívat. Pokud přijede do Pardubic sporadicky, třeba jednou ročně, není problém si zakoupit papírovou jízdenku na příslušné pásmo. Pokud neví jakou, stačí pohled na jízdní řád, kde jsou pásma vyznačena a nebo si zakoupit jízdenku u řidiče.
V případě, že cestující využívá MHD nepravidelně, ale třeba několikrát za měsíc či za rok, vyplatí se mu čipová karta a elektronická peněženka. Proč nemít kartu – nemusíte shánět jízdenky a řešit tarifní pásma. Karta a systém to vyřeší za Vás. Je možné platit výhodnější jízdné za spolucestující. To je další ušetření, a to nemluvím o přestupech a o víkendových slevách.
Pokud cestující užívá MHD častěji, určitě se vyplatí předplatní jízdenka. Hodnota jedné jízdy klesá hluboko pod cenu papírové i elektronické jízdenky.
Průměrná cena při používání 30denní občanské jízdenky vychází na 5,83 Kč, 30denní studentské jízdenky na 3 Kč, ročního seniorpasu s příspěvkem města na 0,41 Kč a při použití karty je průměrná cena 7,71 Kč.
Z toho je patrné, že cestování MHD není tak cenově nevýhodné, jak uvedla pisatelka. A pokud nechce cestující ušetřit a používá jednorázové jízdenky, neovlivníme to. Myslím, že jsou cestující, kterým nový systém vyhovuje a věřím, že nás podpoří.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář