Jdi na obsah Jdi na menu
 


Karty změní dopravu

26. 3. 2007
  • Datum: 24.3.2007
  • Autor: VÍTĚZSLAV DITTRICH
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Kraj Pardubický
  • Strana: 01

V kraji půjde od července jezdit na jednu čipovou kartu vlakem i autobusem. Od července se pro lidi na Pardubicku a Chrudimsku zjednoduší doprava. K cestování by jim zpravidla měla stačit jediná čipová karta, kterou zaplatí jízdné v městské dopravě, autobusu i ve vlaku.
Tak například obyvatel Pardubic bude moci po spuštění integrovaného dopravního systému jednou kartou zaplatit jízdné v trolejbusu městské hromadné dopravy, kterým se sveze na nádraží. Tam toutéž kartou uhradí cestu vlakem nebo linkovým autobusem do Hradce nebo Chrudimi. „K platbám bude možné použít čipové karty, které už vydal pardubický dopravní podnik nebo společnost Connex Chrudim, která je největším provozovatelem autobusových linek v kraji,“ uvedl krajský radní odpovědný za dopravu Ivo Toman.
Termín 1. července stihneme, slibuje radní
Pro cestující bude placení pomocí karty jednodušší a především levnější. „Autobusem občas jezdím a každá sleva mě potěší. Jen doufám, že bude dost terminálů, na kterých bude možné kredit na kartě i o víkendu doplnit. Byla by otrava, kdyby člověk zůstal stát na nádraží s prázdnou kartou,“ řekla Renata Ježková z Pardubic.
Krajští úředníci si pro spuštění první části integrovaného dopravního systému vybrali nejlidnatější část kraje, přes kterou jezdí nejvíce lidí. „Mezi Chrudimí, Pardubicemi a Hradcem Králové se veřejnou dopravou přepravuje několik desítek tisíc osob denně. Je tedy jisté, že tu budou společné čipové karty využívány nejvíce. Díky tomu si budeme moci vyzkoušet jeho fungování a vychytat případné nedostatky,“ řekl Toman. Kraj zatím připravuje dohodu o placení jízdného společnými kartami se třemi největšími provozovateli veřejné dopravy v regionu, totiž s Dopravním podnikem města Pardubic, autobusovou společností Connex z Chrudimi a Českými drahami. „V současnosti dolaďujeme rozdělení linek na jednotlivá tarifní pásma a způsob, jakým si jednotliví dopravci rozdělí vybrané jízdné. Předpokládám, že smlouvu uzavřeme včas, i když máme určité problémy se železnicí, která používá jinou technologii. Od 1. července chceme placení kartami ale rozhodně zahájit,“ řekl Toman.
Integrovaný dopravní systém už funguje v sousedním Hradeckém kraji. Tamní krajský úřad svěřil jeho provozování specializované společnosti Oredo. Pardubičtí krajští radní se rozhodli nechat připravovaný systém společných elektronických jízdenek za veřejnou dopravu pod kontrolou svých úředníků.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář