Jdi na obsah Jdi na menu
 


MHD svezla 30 milionů lidí

17. 4. 2007
  • Datum: 17.4.2007
  • Autor: MILAN ZLINSKÝ
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Kraj Pardubický
  • Strana: 02

Na každou jízdu doplácejí Pardubice čtyři koruny. Celkem ročně dotují dopravu 120 miliony korun. Každý člověk z Pardubic se každý den v roce sveze alespoň jednou hromadnou dopravou.
Dopravní podnik totiž loni v krajském městě přepravil 30 milionů pasažérů. I přesto, že počet cestujících je velký a stále mírně roste, radnice musí na provoz autobusů a trolejbusů ročně doplatit 120 milionů korun.
„Třeba letos to bude přesně 118 milionů. Je to jasně největší částka, která putuje z městského rozpočtu k jednomu příjemci,“ uvedl náměstek primátora Alexandr Krejčíř.
Lidé z dopravního podniku však říkají, že bez dotací by museli výrazně zdražit jízdné. „Náš roční rozpočet je zhruba 310 milionů. Bez peněz od města, které nám kryjí ztráty, bychom byli nuceni výrazně zdražit cenu jízdného,“ uvedl šéf dopravního podniku Tomáš Pelikán.
Dopravní podnik rozjíždí novinky, i když je ve ztrátě
Dopraváci za poslední dva roky nakoupili nové trolejbusy a autobusy, rozjeli nový odbavovací systém nebo chystají instalaci moderní informační tabule. Kde se vlastně berou peníze na novinky, když je provoz podniku výrazně ztrátový?
„Za prvé musí fungovat dobrá spolupráce s radnicí. Musíme být partneři a ne protivníci. Také se nám daří sehnat peníze z Evropské unie a v neposlední řadě si vyděláme asi 50 milionů svými aktivitami. Provozujeme autoškolu, pumpu nebo rehabilitaci,“ vysvětluje Pelikán. Za jeho šéfování podniku kleslo průměrné stáří vozového parku z deseti let na sedm a půl. Po Pardubicích tak jezdí moderní trolejbusy i autobusy. Navíc se chystá nákup velkokapacitních vozů. „Lidé chtějí nové linky a ve špičce více spojů. Budeme to řeštit vozy, do kterých se vejde více lidí. Nebude to však dříve než příští rok,“ říká Krejčíř.
Otázka je, jak moc bude moci radnice podniku v nákupu pomoci. „Těch 120 milionů je strop. Víc z rozpočtu dávat nemůžeme. Dopraváci musí zkusit získat peníze z evropských fondů,“ dodal Krejčíř.
Před rokem v březnu začala v Pardubicích řada uzavírek, které zkomplikovaly provoz MHD. Řada výluk se však nakonec na počtu přepravených lidí neodrazila. „Docela nás překvapilo, že pasažérů neubylo. Naopak jich trochu přibylo. Přitom v podobných městech, jako jsou Pardubice, lidí v MHDubývá,“ pochlubil se Pelikán.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář