Jdi na obsah Jdi na menu
 


Trafiky končí, jízdenky nejsou

27. 2. 2007
  • Datum: 27.2.2007
  • Autor: JAN VÁVRA
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Kraj Pardubický
  • Strana: 03

JÍZDENKY NEJSOU K MÁNÍ. Zakoupit si v Pardubicích jízdenku je čím dál obtížnější. Ubylo prodejních automatů dopravního podniku i trafik, které je prodávají. A řidiči požadují po cestujících drobné.  
Chytl vás někdy v autobuse revizor? V Pardubicích by se vám to mohlo snadno stát. A to přesto, že se vám jízda na černo z duše protiví.
Zastávek, kde si můžete lístek poctivě zakoupit, je totiž čím dál méně. Ve městě ubylo automatů na jízdenky a navíc v posledních letech skončilo nejméně deset stánků s novinami, které je prodávaly.
A když u sebe nemáte drobné, nekoupíte si jízdenku ani u řidiče. Ti berou maximálně padesátikoruny. „Nedávno jsem platil jízdné u řidiče, ale měl jsem jen dvoustovku. Trvalo mi dobrých pět minut, než jsem ho přesvědčil, aby mi lístek prodal. Celou tu dobu stál narvaný autobus na zastávce a nervózní lidé sledovali, jak mi řidič vrací třicet pětikorun,“ postěžoval si Jan Čížek z Pardubic.
Například v Polabinách, kde žije na pětadvacet tisíc lidí, je pět automatů. V celých Pardubicích funguje 27 automatů na jízdenky. A od listopadu, kdy začal platit nový odbavovací systém, jich ještě ubylo. „Nebudu zastírat, že automatů je méně. Některé staré přístroje nešly v novém systému použít. Ovšem už během půl roku chceme automaty, o které jsme přišli, nahradit novými. Plánujeme jich pořídit patnáct,“ řekl ředitel pardubického dopravního podniku Tomáš Pelikán.
Zatím však jízdenkový automat stojí zhruba na každé desáté zastávce v Pardubicích.
Proč jich není více? „Nejde to. Jeden automat stojí přes 250 tisíc korun. Myšlenka, že na každé z 300 zastávek ve městě přístroj stojí, je tak naprosto nereálná,“ dodal Pelikán.
Mnoho lidí, kteří nemají předplacenou kartu, jsou tak čas od času donuceni jet autobusem na černo. Ve městě totiž nezmizely jen automaty, ale skončila i řada trafik.
Například při krátké procházce mezi paneláky v Polabinách napočítáme nejméně pět opuštěných stánků. Nejzchátralejší z nich, trafika v Trnové, má dokonce stržené mříže a vytlučená okénka. Nad jedním z nich visí roztrhaný papír s nápisem: “Zaplať dluhy!!!“.
Po celém městě skončila celá řada dalších trafik. Obličeje celebrit na obálkách časopisů už nezáří například ze stánků v Teplého ulici, Palackého třídě, na Masarykově náměstí nebo na ulici Kosmonautů.
„Bývalé trafiky jsou zdevastované, a hyzdí tak naše město. Nestálo by za to tuto okrasu Pardubic odstranit?“ ptal se v dopise redakci MF Dnes Vítězslav Budík z Pardubic. Zatáhnou nakonec rolety i zbývající trafiky u zastávek? Zdá se, že zatím ne. „V trafice se nedá zbohatnout, je to běh na dlouhou trať. Ale když jste na dobrém místě, staráte se o to a berete to vážně, zavírat nemusíte. A můj šéf se o to bohudík stará zodpovědně,“ řekl například trafikant na zastávce Kpt. Bartoše v Polabinách.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář