Jdi na obsah Jdi na menu
 


Trolejbusy slaví ve městě 55 let

14. 5. 2007
  • Datum: 12.5.2007
  • Autor: (zln)
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Kraj Pardubický
  • Strana: 02

Pardubický dopravní podnik chystá dnes velkou slávu. Trolejbusová doprava totiž slaví ve městě pětapadesáté výročí a dopraváci v rámci oslav pozvou lidi do podniku.
Den otevřených dveří budou doplňovat jízdy historických i moderních trolejbusů, které v Pardubicích normálně nejezdí. Lidé se s nimi budou moci svézt zadarmo.
„Do ulic vyjedou historické a moderní autobusy i trolejbusy, které se budou pohybovat po zvláštních trasách tak, aby zajistily jak bezplatnou dopravu návštěvníků k dukelské vozovně, tak i okružní jízdy po síti MHD,“ uvedl mluvčí dopravního podniku Martin Hodný.
Trolejbusy budou zajíždět například na Židov, do Pardubiček, na Slovany, na třídu Míru, k hlavnímu nádraží, na Dubinu sever, do Polabin a do Bohdanče. Některé se objeví též jako posila na linkách 2 a 7.
„Návštěvníky dál čeká vedle prohlídky podniku výstava fotografií a různých vozidel MHD. Nebude chybět ani dětské divadlo či občerstvení. Každý navíc obdrží pamětní prospekt k 55. výročí trolejbusové dopravy v Pardubicích,“ dodal Hodný.
Trolejbusy začaly jezdit v Pardubicích v roce 1952. Ten rok byl zahájen provoz první trolejbusové linky do Bohdanče se šesti trolejbusy typu Škoda 7Tr. O rok později jezdily trolejbusy už také do Jesničánek, k nemocnici a na Duklu. V roce 1954 začala fungovat nová trolejbusová linka na Slovany.
Velké změny se pak v trolejbusové dopravě v Pardubicích staly na sklonku padesátých let. V roce 1958 totiž linky začaly zajíždět k nově otevřenému nádraží a o dva roky později začaly jezdit přes nový most (dnes most Pavla Wonky), který vyrostl u zimního stadionu.
***
Historie trolejbusů
V Pardubicích jezdí trolejbusy už 55 let
1950 – vznik Dopravního podniku města Pardubic 1952 – zahájení provozu první trolejbusové linky do Bohdanče 1953 – trolejbusy jezdí i do Jesničánek, k nemocnici a na Duklu 1954 – nová linka na Slovany 1960 – nový most přes Labe

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář