Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zjednodušení dopravy se opozdí

16. 4. 2007
  • Datum: 14.4.2007
  • Autor: (ČTK)
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Kraj Pardubický
  • Strana: 02

 
Plány Pardubického kraje na vylepšení osobní dopravy se zpomalují. Plány Pardubického kraje na vylepšení osobní dopravy se nejspíš o týdny až měsíce pozdrží.
Integrovaný dopravní systém, který by lidem umožnil cestovat na jednu jízdenku autobusy, vlakem i městskou dopravou, chtěl kraj spustit 1. července. „Nyní odborná komise uvažuje o 1. září,“ řekl radní pro dopravu Ivo Toman.
Nový odbavovací systém má zatím platit pro železniční a autobusové spoje v okresech Pardubice a Chrudim. „Do dopravního systému se rovněž zapojí MHD v Pardubicích a Hradci Králové. Přesné datum jeho spuštění určí kraj v květnu,“ uvedl Toman.
„Každý dopravce má jiné čipové karty od jiné firmy. Systém se může spustit za předpokladu, že všechny typy karet budou navzájem čitelné,“ řekl obchodní ředitel autobusového dopravce Connex Východní Čechy Jindřich Poláček.
Změny v jízdních řádech zatím nebudou
Zásadnější změny v jízdních řádech zatím kraj s dopravci neplánuje.
„V první fázi budou běžné úpravy, které běžně děláme, zásadnější změny v jízdních řádech budou třeba až další rok,“ řekl Toman.
Na integrovaném dopravním systému (IDS) spolupracoval kraj s Dopravní fakultou Jana Pernera Univerzity Pardubice. Odborníci předali krajským úředníkům studii pro okresy Chrudim a Pardubice před dvěma lety.
„Původní záměr byl, že IDS se rozběhne v okrese Pardubice, Chrudim od 1. ledna 2007, ale to se s různých důvodů nepovedlo. Teď je představa udělat IDS pro celý kraj a ne jej dělit na dvě části. My jsme se měli sejít zhruba před měsícem, ale termín byl odvolán a druhý také, někde to vázne,“ řekl vedoucí katedry technologie a řízení dopravy Vlastislav Mojžíš, který je zároveň členem odborné komise pro zavedení IDS v kraji.
V Královéhradeckém kraji funguje IDS od roku 2003. Cestující jej mohou využívat na Náchodsku v okolí Broumova, Rychnovsku a po železnici z Rychnova do Hradce Králové, nově k území přibyl region České Skalice a Červeného Kostelce až po Trutnov. „Od prosince spustí IDS také v Krkonoších,“ uvedl Pavel Matouš, hlavní technolog společnosti Oredo, která koordinuje dopravu v Královéhradeckém kraji.
„Na Broumovsku jsme zaznamenali obrovský úspěch. Najezdí se o 80 procent kilometrů víc a tržby narostly o 40 procent. Nasadili jsme mikrobusy, řidiči jsou placeni za to, kolik najezdí kilometrů,“ dodal Matouš.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář