Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dopraváci uberou spoje

29. 3. 2007
  • Datum: 29.3.2007
  • Autor: JAROSLAV NEDVĚD
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Kraj Plzeňský
  • Strana: 01

Radnice souhlasila s omezením provozu linek městské hromadné dopravy v Plzni. S delší dobou čekání a větší tlačenicí ve vozech veřejné dopravy musejí od pondělí počítat cestující v Plzni. Dopravní podniky mění po dohodě s radnicí jízdní řády. Ubude spojů a změny se dotknou i nejvytíženějších linek. Provozní ředitel dopravních podniků Jiří Klusoň připouští: „Příjemné to nebude.“
Omezení dopravy pokládá za chybu bývalý člen představenstva dopravních podniků zastupitel Miroslav Zábranský. „Je to nešťastný krok. Může vést i k tomu, že někteří lidé veřejnou dopravu přestanou používat,“ prohlásil Zábranský.
Omezení veřejné dopravy v Plzni je ve hře od konce roku, kdy se dopravní podniky začaly dožadovat, aby jim radnice navýšila rozpočet o více než sto milionů korun. Dopraváci měli v rozpočtu města dotaci 514 milionů a žádali 619 milionů. Po jednání s vedením města nakonec dostali 594 milionů. To ale na udržení stejného dopravního výkonu jako loni nestačí.
„Výkon letos dosáhne 15 milionů a 99 tisíc kilometrů. To je o sto tisíc méně než loni,“ sdělil generální ředitel dopravních podniků Michal Kraus. Ten zdůraznil, že omezené jízdní řády vycházejí z objednávky města.
Nejvíc změn o víkendech
A s jakými konkrétními změnami mají cestující počítat? „Když budou o víkendu čekat na spoj o čtyři minuty déle, bude jim to samozřejmě nepříjemné. Ale sahali jsme záměrně do víkendových spojů, kde je poptávka cestujících nižší,“ vysvětluje Kraus. Jenomže jízdní řády se omezí i v pracovních dnech. „Ale změny by neměly zásadně snížit komfort pro cestující,“ tvrdí Michal Kraus.
Provozní ředitel dopravních podniků Jiří Klusoň tvrdí, že prodloužení víkendových intervalů nebude výrazné. „V průměru o minutu nebo dvě. Není to stejné na všech linkách,“ tvrdí Klusoň.
Se změnami ale musí počítat i cestující nejvytíženější autobusové linky 30 nebo trolejbusové linky 16, a to i ve všední dny. „Ale například na lince 30 omezujeme pouze období po osmé hodině do odpolední dopravní špičky. Neomezujeme dopravu ve špičkách na Borská pole. Bohužel ale ani nemáme možnost tam zavést posilové spoje,“ sdělil Klusoň.
***
* Co se změní ve veřejné dopravě v Plzni Od pondělí začne platit nový jízdní řád, který sníží počet ujetých kilometrů autobusů, trolejbusů a tramvají v porovnání s loňskem o sto tisíc za rok. Cestující budou muset na některé spoje čekat na zastávkách déle. Změny se budou týkat hlavně víkendových spojů, ale také všedních dnů mimo špičku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář