Jdi na obsah Jdi na menu
 


Karta bude platit i v Hradci

30. 5. 2007
  • Datum: 30.5.2007
  • Autor: MILAN ZLINSKÝ
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Kraj Pardubický
  • Strana: 02

Čipovou kartu pardubického dopravního podniku už vlastní přes padesát tisíc lidí. 50 258. Přesně tolik lidí už má v kapse čipovou kartu pardubického dopravního podniku. Tou se navíc už brzo bude dát platit jízdné i v Hradci Králové nebo v linkových autobusech. Od příštího roku bude také možné v Pardubicích kartičkou uhradit parkovné v automatech.
„Počet padesát tisíc prodaných karet nás ani nepřekvapil. Spíše rychlost, jakou se mezi lidi dostaly. Až bude možné kartami platit i další věci, tak prodej ještě stoupne. Strop vidím někde kolem šedesáti tisíc vydaných čipových kartiček,“ uvedl šéf pardubického dopravního podniku Tomáš Pelikán.
Elektronická novinka v placení jízdného v hromadné dopravě se rychle ujala. Dopravní podnik chce dál komfort cestujícím zlepšit tak, že budou moci svou kartou platit i v hradeckých autobusech a trolejbusech. Dopravní podnik totiž získal k prvnímu červnu povolení České národní banky k využití karty jako takzvané elektronické peněženky.
Pardubické karty budou v Hradci platit už v létě
„Už od prvního června rozjedeme zkušební provoz. Z počátku budou moci lidé z obou měst platit elektronickou peněženkou, později by mohly fungovat i takzvané lítačky. Pokusíme se také domluvit s Connexem, aby cestující mohli Pardubickou kartou platit i v linkových autobusech. Myslím, že lidé, kteří cestují mezi oběma městy, to ocení,“ řekl Pelikán.
Ani tím však využití kartiček o velikosti kreditní karty končit nebude. Radnice se už pomalu chystá na to, že se v Pardubicích čipovou kartou bude dát platit i parkovné.
„Jsme s prodejem karet spokojeni. Padesát tisíc prodaných kusů je úspěch. Připravujeme pro držitele karet další novinky. Hlavní bude možnost placení parkovného u automatů. Služba by měla fungovat už příští rok,“ uvedl pardubický primátor Jaroslav Deml.
Proto, aby řidiči nemuseli už při parkování hledat zoufale drobné mince po kapsách, však bude muset radnice vybavit ulice vylepšenými automaty. „Neměl by to být žádný větší technický problém. Už na podzim první takový automat začneme testovat. Karta má skutečně hodně možností,“ dodal Pelikán.
Kartou budou platit i školáci v jídelnách nebo lidé v divadle Postupně by kartou mohli žáci a studenti platit ve školách obědy či jimi hradit vstupné v kulturních zařízeních ve městě. „Byl bych rád, kdyby karty co nejdříve fungovaly pro vstup do divadla,“ dodal Deml.
Vzorem pro zavedení čipových karet se Pardubicím stala Plzeň, která je začala v tomto rozsahu využívat první.
***
Pardubická karta
K čemu karta slouží Zatím se s ní dá platit jen v pardubické městské dopravě. K čemu bude sloužit Ještě letos se s ní bude moci platit v hradecké hromadné dopravě. Příští rok bude možné platit kartou i parkovné. Do budoucna jí půjde zaplatit i v linkových autobusech, ve školních jídelnách nebo v divadle či v bazénu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář