Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prodejny předplatného na MHD končí

19. 3. 2007
  • Datum: 19.3.2007
  • Autor: Václav Kozák
  • Zdroj: Právo
  • Rubrika: Západní Čechy
  • Strana: 08

 
Nahradí je od září bankomaty v ulicích.Moderní technika definitivně nahradí starý systém předplatného v Plzeňské MHD. Od června dopravní podniky ruší 4 ze 6 prodejních míst pro vyřizování předplatného. Od září pak začne v ulicích Plzně a okolních obcích zavádět samoobslužné terminály pro dobíjení Plzeňských karet bankovním převodem. Plzeň je prvním městem v ČR, kde bude takový systém spuštěn.
„Novinka přinese výrazné zkvalitnění všech služeb spojených s Plzeňskou kartou,“ tvrdí Michal Kraus, ředitel Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP). Samoobslužné terminály připomínají bankomat s dotykovým displejem.
„Budou mít dvě šachty – jednu na bankovní kartu a druhou na Plzeňskou kartu. Zákazník zvolí libovolnou částku, kterou si bez poplatku převede,“ popisuje Kraus. Terminál zároveň bude poskytovat informace o dopravě přes internet a umožní i rezervaci vstupenek v systému Plzeňské karty.
Prvních pět terminálů se objeví v Sadech Pětatřicátníků, na Americké třídě u vlakového nádraží a na Lochotíně v průběhu září. Do konce roku pak PMDP rozmístí dalších 20 přístrojů. A to i v okolí Plzně – v Nýřanech, Tlučné, Třemošné, Rokycanech, Chrástu, Starém Plzenci, Dobřanech nebo Horní Bříze. Službu budou nabízet i plzeňské obvodní úřady ÚMO 1 a ÚMO 3. Dopravní podniky jednají také s Českou spořitelnou, která projevila zájem a ověřuje možnosti dobíjení Plzeňských karet na jejích bankomatech.
S nástupem moderní techniky dojde k omezení možnosti dobíjet karty v hotovosti. V provozu zůstanou jen 2 dosavadní prodejní místa – na Denisově nábřeží a v Tylově ulici. Ostatní zaniknou. A to už k 31. 5., tedy tři měsíce před zavedením terminálů.
„Zákazníci jsou zvyklí dobíjet si kartu s předstihem až 100 dnů, nemyslím si, že by se v přechodné době tvořily fronty v prodejnách, které zůstanou v provozu,“ říká Kraus. Systém jednorázových papírových jízdenek a jejich nákup v 90 automatech a trafikách zatím zůstává.
Zavedení terminálů bude stát 36 miliónů, 10 miliónů zaplatí město, zbytek tvoří dotace z EU. PMDP už vydaly 168 tisíc Plzeňských karet. Kromě placení jízdného v MHD se dá elektronická peněženka využít k úhradě vstupů do zoo, divadla, bazénu, fitness a také solné jeskyně.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář