Jdi na obsah Jdi na menu
 


Trolejbusy ze Škodovky míří do Rigy

7. 2. 2007
  • Datum: 7.2.2007
  • Autor: (vk)
  • Zdroj: Právo
  • Rubrika: Plzeňský kraj
  • Strana: 13

Výjimečnou zakázku získala jedna z dceřiných společností holdingu Škoda, plzeňská Škoda Elektric. Během pěti let dodá 150 dvanáctimetrových nízkopodlažních trolejbusů do lotyšského hlavního města Rigy. Dlouhodobý kontrakt má hodnotu 1,5 miliardy korun.
„Jde o jeden z nejvýznamnějších kontraktu v oblasti trolejbusů v Evropě za poslední roky,“ tvrdí šéf divize Pohony a trolejbusy Škody Elektric Karel Majer. Škoda ve výběrovém řízení porazila největšího konkurenta, další českou společnost Solaris, a na trh v Lotyšsku se tak vrátila po šesti letech. „Dodáme moderní trolejbusy nové generace typu 24 Tr s klimatizací a rampou pro invalidy, které vyrábíme ve spolupráci s firmou Irisbus Iveco, dodávající karoserie,“ doplnil Majer. Letos Škoda vyšle na východ 30 vozů, v dalších dvou letech po čtyřiceti a během čtvrtého a pátého roku po dvaceti kusech.
V Rize už v současnosti jezdí na tři stovky trolejbusů Škoda, první byly dovezeny už v roce 1955, poslední dodávky plzeňský holding realizoval v roce 1998 a 2001.
Škoda Elektric patří k nejvýznamnějším dceřiným společnostem holdingu, vyrábí trakční motory, elektrické pohony a celé trolejbusy. Dodává jak pro sesterskou škodu Transportation, tak i pro konkurenční výrobce, například německý Bombardier nebo americký Caterpillar. Loni společnost utržila zatím rekordních 1,5 miliardy korun, letos hodlá atakovat hranici dvou miliard. Čistý zisk činí 10 % z tržeb. V současnosti usiluje o dodávky trolejbusů do Milána v Itálii, rumunského Temešváru nebo na bulharský trh. Během roku 2007 dodá vozy pro provoz v Plzni, Brně, Zlíně či Prešově.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář