Jdi na obsah Jdi na menu
 


Autobus nestaví! Musíte mávat

15. 2. 2007
  • Datum: 15.2.2007
  • Autor: MAGDA HETTNEROVÁ, Petr Zelený
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Praha
  • Strana: 02

Na 150 zastávkách od března řidič zastaví jen na znamení. Dopravní podnik šetří - peníze i ovzduší. Na zastávce Zelené domky v Kunraticích se kříží osm linek. Když tam teď cestující stojí, nemusí mít strach, že svůj autobus přehlédnou. Zastaví totiž přímo u stojanu s jízdním řádem.
Od března však musí být ve střehu a s připravenou rukou. Na „svého“ řidiče budou muset mávat.
Toto místo se totiž ocitne na seznamu 150 zastávek, kde budou autobusy stavět jen na znamení. Rozhodnutí Dopravního podniku začne platit od 4. března.
Důvody jsou ekologické a ekonomické. „Když autobusy přijíždějí a vyjíždějí ze zastávek, tak jednak způsobují hluk, ale i zvyšují množství škodlivých emisí v ovzduší. Tímto opatřením bychom mohli přispět ke zlepšení životního prostředí,“ říká ředitel Dopravního podniku Tomáš Jílek. Pak je tu ještě pohled finanční. „Čím více autobusy zastavují a pak se zase rozjíždějí, tím více pohonných hmot spotřebují. Takto bychom mohli ušetřit,“ rozvádí druhý důvod ředitel Jílek.
Cestující: pro i proti
Zároveň uznává, že změna bude pro cestující znamenat určité obtíže. „Nevýhodou je, že budou muset na zastávce zvednout ruku a dát tak řidiči znamení, že chtějí nastoupit,“ zamýšlí se Jílek.
„Nijak zvlášť mě to netrápí,“ mávne rukou Ladislav Brninský, který často využívá zastávku Sulická v Krči. Ta je také na seznamu zastávek na znamení. „Klidně si na řidiče zamávám. Hlavně, když tu zastávku nezruší úplně. To by mě naštvalo,“ dodává Brninský.
Opačný názor má Stanislav Šulc, který přes stejnou zastávku jezdí denně domů.
„Mě to štve hodně. Sulická je totiž zastávka, kde se kříží několik linek, které odtud jezdí různými směry. Autobusy tu často jezdí těsně za sebou, takže se mi může lehce stát, že z jednoho vystoupím a ten, do kterého budu chtít přestoupit, mezitím projede kolem a já budu muset čekat na další,“ strachuje se Šulc.
Jílek: Lidé si zvyknou
Ředitel Dopravního podniku cestující uklidňuje. „Jsme si vědomi toho, že než si lidé zvyknou, tak to může dělat trochu problémy. Proto budou zpočátku řidiči na zastávkách, kde bude větší množství lidí, pro jistotu zastavovat,“ říká Jílek.
Na nový režim upozorní cestující informační letáky v dopravních prostředcích a na zastávkách autobusů. „Musíte si uvědomit, že v Praze je více než dva tisíce tři sta autobusových zastávek. Navýšení současného počtu zastávek na znamení na téměř dvojnásobek proto neznamená, že by od března byla každá druhá zastávka na znamení,“ upozorňuje Tomáš Jílek.
Všech 150 zastávek bylo vybráno na základě pravidelného průzkumu, který si Dopravní podnik nechává vypracovat. „Vytipovali jsme ty zastávky, na kterých se často stává, že na nich nikdo nenastupuje,“ upřesňuje Jílek.
Kolik peněz tímto způsobem Dopravní podnik ušetří, se však zatím nedá vyčíslit.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář