Jdi na obsah Jdi na menu
 


Černí pasažéři, bojte se. Jde k vám strážník

26. 3. 2007
  • Datum: 24.3.2007
  • Autor: JOSEF KOLINA
  • Zdroj: Lidové noviny
  • Rubrika: Metropole/Praha
  • Strana: 06

Jízdenku mohou kontrolovat také strážníci. Ti se navíc objeví i v nočních autobusech.
Revize jízdenek. Asi dvě nejméně populární slova, která mohou zaznít v dopravním prostředku. Cestující, usazení v laminátových sedačkách, si je totiž automaticky spojí s příchodem revizora. Ten však není jediný, kdo má právo v metru, tramvajích či v autobusech jízdní doklady kontrolovat. Stejnou hrozbou jako revizor je totiž pro černé pasažéry městský strážník. Policista sice nemůže od neplatičů vymáhat pokutu, ale má právo je z vozu vyhodit.
„Strážník může kontrolovat jakýkoli doklad. Může to být občanský průkaz, řidičák nebo právě jízdenka,“ zmiňuje práva strážníků náměstek šéfa městské policie Ludvík Klema. Podle něj však policisté nechtějí ani nemohou suplovat práci revizorů a jízdní doklady si vyžadují jen od cestujících, kteří nějakým způsobem znepříjemňují cestu ostatním. „Jde především o lidi, kteří nějak obtěžují své okolí. Třeba zapáchají, močí nebo se obnažují. Strážník má pak několik možností, jak takového člověka vykázat. Může se odkázat na porušení jízdního řádu, čímž je i jízda načerno,“ vysvětluje postup policistů Klema.
Strážníci byli do nočních tramvají nasazeni 17. ledna. Od té doby už zkontrolovali přes 3000 lidí. Téměř polovinu z nich vyhodili. Při kontrolách odhalili více než 250 přestupků. Nejčastějšími prohřešky byly znečišťování veřejného prostranství nebo vzbuzování veřejného pohoršení. „Pět lidí jsme předvedli na policii. Tři z nich byli dokonce celostátně hledaní,“ popisuje jeden z výsledků pravidelných kontrol Klema.
V tramvajích nyní působí každou noc tři desítky městských policistů. Dopravní podnik spolu s nimi zároveň poslal do nočních linek více revizorů. Podle magistrátu by se měli strážníci brzy objevit i v nočních autobusech.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář