Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jízda z televize do čela MHD

28. 3. 2007
  • Datum: 28.3.2007
  • Autor: BOHDANA JAROŠOVÁ
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Praha
  • Strana: 03

ROŠÁDA V DOPRAVNÍM PODNIKU Do čela firmy, která v Praze zaměstnává nejvíce lidí, usedne Martin Dvořák, bývalý šéf televize Prima. Zřejmě bude propouštět. Doporučuje mu to audit, který v podniku začal už loni na podzim. Kdyby zaměstnanci pražského Dopravního podniku odhadovali charakter svého nového šéfa podle toho, kterou seriálovou postavu má nejraději, tušili by, že je čeká těžký rok.
„Upoutala mě postava naprosto nekompromisní podnikatelky, která si jde tvrdě za svým – Andrea z Rodinných pout,“ odpověděl šestatřicetiletý manažer Martin Dvořák.
Bývalý ředitel televize Prima nyní vstupuje do čela největšího pražského zaměstnavatele, který vyplácí mzdu 12 590 lidem.
Co udělá jako první?
„Bodem číslo jedna je setkání s co největším počtem zaměstnanců na všech úrovních. Na společném sezení je pak seznámím s mými představami, výsledky auditu a následujícími kroky,“ nechce být konkrétní Martin Dvořák.
Zbavte se zbytečných zaměstnanců, doporučuje audit
I když Dvořák zatím spíše mlží, netají, že by rád sáhl do chodu jednotlivých odborů. „Určitě budou změny v organizační struktuře,“ plánuje nový generální ředitel.
Podle předsedy představenstva Dopravního podniku Radovana Šteinera se výběrové komisi zalíbil Dvořákův projekt finančního řízení. „Nákup zboží a služeb by měl být více centralizován,“ naznačuje jeden z pohledů Šteiner.
První krůčky šéfa městské organizace, která podle slov primátora Béma „ujídá“ z pražského rozpočtu třetinu peněz, tedy přes 15 miliard korun, budou pozorně sledovat i odbory. „Máme obavy z toho, že přichází s určitým zadáním – a to je zeštíhlit,“ říká vedoucí odborového svazu Jiří Obitko.
Z předběžných výsledků auditu, který začal v podniku už loni na podzim, totiž před několika týdny vyplynulo, že se bude zřejmě propouštět. „Žádné konkrétní závěry ještě k dispozici nemáme, ale z diskusí s firmou, která audit dělá, předběžně vyplývá, že bychom měli propustit 1000 až 1450 zaměstnanců,“ předestřel na začátku února dosavadní ředitel Dopravního podniku Tomáš Jílek. Ten však mezi propuštěnými zatím nebude. Představenstvo, ve kterém také sedí, na něj pamatovalo nově zřízenou funkcí ředitele pro strategický a investiční rozvoj.
Tomáš Jílek už dříve v rozhovoru pro MF DNES řekl, že vedení vadila jeho malá razance při prosazování některých změn. „Diskuse se vedly spíš o tom, že by měl ve změnách pokračovat někdo, kdo není tolik spjatý s firmou osobními vazbami jako já,“ řekl Jílek, který pracuje v Dopravním podniku čtyřiadvacet let.
„Kombinace dynamiky a manažerských schopností Martina Dvořáka a zkušeností a znalostí Tomáše Jílka je řešením pro nový top management,“ shrnul volbu městský radní Radovan Šteiner.
Co je potřeba zlepšovat?
Loajalitu zaměstnanců
Manažer Martin Dvořák se do povědomí širší veřejnosti dostal na podzim roku 2000, kdy se stal ředitelem třetí nejsledovanější televize. Za šest let se mu podařilo zvýšit sledovanost stanice, která vyvrcholila úspěchem první série show VyVolení. Stejný úspěch se mu však loni zopakovat nepodařilo. Pozvednout chod celé společnosti přišel i do Dopravního podniku. „Firma, která má více než 12 tisíc zaměstnanců, by měla více dbát na jejich loajalitu. Personální práci považuji za velmi významnou součást změn,“ podotýká manažer.
A co slibuje cestujícím? „Možná ujídáme z městského rozpočtu, ale za tu cenu jsem schopný za pár měsíců poskytnout o to více nových dopravních prostředků nebo rekonstruovaných zastávek,“ věří si Martin Dvořák, třináctý poválečný šéf pražského Dopravního podniku.
***
* Martin Dvořák
Dětství
Narodil se 12. srpna 1970 v Brně. Dětství prožil v Praze a ve Varšavě.
Studium
V roce 1988 začal studovat na Vysoké škole ekonomické, obor zahraniční obchod dokončil v roce 1993. Hovoří plynně anglicky, polsky a domluví se i rusky.
Začátek kariéry
„Pracoval jsem v telekomunikacích a pneumatikářské společnosti. Filozofie je taková, že firmy jsou všechny stejné,“ říká Martin Dvořák. Manažerské zkušenosti sbíral tři roky jako marketingový konzultant pro Eurospectrum Group (developer a investor komerčních a průmyslových zón), další tři roky pracoval pro DMB design studio a rok pro společnost InterCom. Rok a půl působil jako ředitel divize marketingu, byl odpovědný za státy Středoevropské dohody o volném obchodu Barum Continental a dva roky se střídal v několika funkcích Českého Telecomu.
Televize Prima
V listopadu 2000 se stal generálním ředitelem Prima TV. 30. července 2004 několik médií zveřejnilo zprávu, že se o Dvořákovi uvažuje jako o novém ministru informatiky ve vládě Stanislava Grosse, jako nestraník nominovaný US-DEU. Jmenován nakonec nebyl. Po odvolání z funkce ředitele televize loni na podzim zůstal na Primě jako místopředseda představenstva.
Dopravní podnik
1. dubna 2007 nastoupí do funkce generálního ředitele pražského Dopravního podniku.
Rodina a zájmy
Je ženatý, má manželku Michaelu a syna Matyáše. Jeho oblíbenou literaturou jsou historické romány, poslouchá Pink Floyd, U2 a Milese Davise, rád hraje golf a utrácí za hodinky a v jeho ledničce nesmí podle ankety 1000leaders.cz chybět meloun a parmská šunka.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář