Jdi na obsah Jdi na menu
 


Maratonci změní trasy tramvají

11. 5. 2007
  • Datum: 11.5.2007
  • Autor: PETR ŠVEC, PETR ZELENÝ
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Střední Čechy
  • Strana: 06

Sedmnáct tisíc běžců ochromí o víkendu život v hlavním městě, průběžně bude uzavřeno šedesát devět ulic a mostů. O víkendu budou pražským ulicím vládnout běžci a lidé na kolečkových bruslích. Praha hostí třináctý ročník nejvýznamnějšího běžeckého závodu v Česku – Pražský mezinárodní maraton, který již tradičně vyžene z ulic auta, tramvaje i turisty.


Dvanáct linek pojede jinudy
Sedmnáct tisíc běžců ochromí život ve městě. Průběžně bude uzavřeno 69 ulic a mostů, dvanáct tramvajových linek z celkových šestadvaceti pojede jinudy. Navíc se jejich trasy budou v průběhu dne měnit, takže se dá na zastávkách čekat zmatek.
Zatímco v sobotu nepojedou po svých trasách pouze linky číslo 17 a 18, a to navíc jen mezi 14. a 18. hodinou, v neděli se musí cestující připravit na velké komplikace.
Po objízdných trasách bude od 8.45 do 15.15 jezdit 12 tramvajových linek (číslo 3, 6, 7, 9, 10, 12, 14, 17, 18, 22, 23, 24), které projíždějí přes Palackého náměstí nebo přes Újezd. Trasy čtyř z nich budou rozděleny na dvě části a do centra města nebudou tramvaje vůbec vjíždět. To se týká linek číslo 3, 9, 10 a 14.
Výluky se dotknou i obou autobusových spojů, které zajíždějí přímo do centra Prahy. Linka 133 nebude jezdit na náměstí Jana Palacha, ale bude ukončena na Florenci, linka 176, jež vozí cestující mezi Strahovem a Karlovým náměstím, bude končit v obratišti Na Knížecí na Smíchově.
„Bude ale jezdit náhradní autobusová doprava v úseku Podolská vodárna–Pražského povstání,“ uvedla Eva Dydová z tiskového oddělení Dopravního podniku. Doporučuje, aby cestující, kteří se chtějí dostat přes centrum města, zamířili na stanici metra. Na maratonský víkend jsou připraveny i doprovodné akce. Na Staroměstském náměstí v sobotu ve 14 hodin začne hudební festival. Až do 20 hodin si zde lidé budou moci zdarma poslechnout koncert skupin Gulo Čar, Soil a Navigators. Řada kapel zahraje i na trati závodu.
Organizátoři připravili letos i závod pro méně zdatné běžce. „Pro ty, kteří stěží doběhnou na autobusovou zastávku, jsme poprvé připravili procházku pro zdraví dlouhou dva kilometry, kterou zvládne každý,“ uvedl jeden z organizátorů Martin Drábek.
Velké změny letos čekají i prodejní výstavu Maratonské Expo, která se ze stánku na Václavském náměstí přestěhuje na mnohem větší holešovické Výstaviště. Hlavním lákadlem budou nižší ceny sportovního vybavení a autogramiáda Lídy Formanové či Romana Šebrleho.


Ještě se můžete hlásit
Pražané mají na tisíce běžců v ulicích rozdílné názory. „Určitě se přijedu na maraton podívat. Běží ho totiž moje kamarádka a chce, abych jí v posledních deseti kilometrech vypomohl, až bude unavená,“ říká Tomáš Toncar. „Pro mě je důležité, jak se dostanu přes Prahu. Loni jsem jen potřeboval přejít ulici u právnické fakulty a musel jsem to obcházet až přes Staroměstské náměstí, zašel jsem si snad dva kilometry,“ zlobí se Pavel Strnad z Vinohrad.
Poslední zájemci, kteří se chtějí přes dvaačtyřicet kilometrů dlouhého závodu zúčastnit, se mohou přihlásit do zítřejšího večera.
***
* Výluky MHD při pražském maratonu Sobota 12. května 14:45–16:45 výluka tramvají Národní divadlo–Staroměstská– Malostranská (Čechův most) Neděle 13. května 8:45–15:15 výluka tramvají Národní divadlo–Staroměstská– Malostranská (Čechův most) 8:45–14:15 výluka tramvají Malostranská–Strossmayerovo náměstí 9:30–11:00 výluka tramvají Lazarská–Národní divadlo–Újezd 9:30–12:00 výluka tramvají Karlovo náměstí–Albertov– Otakarova 9.30–13:00 výluka tramvají Národní divadlo–Palackého náměstí–Výtoň–Podolská vodárna, Anděl–Palackého náměstí–Karlovo náměstí, Výtoň–Albertov 8:45–15:15 linka 133 ukončena v zastávce Florenc (zrušeno: Řásnovka, Práv. fakulta, Staroměstská) 9:15–11:15 linka 176 odkloněna k Andělu (zrušeno: Jiráskovo náměstí, Karlovo náměstí) 9:30–13:00 zavedena náhradní autobusová doprava X-3 v trase Podolská vodárna–Pražského povstání (posila linky 148)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

zmatek!!!!!!!

(kučera, 13. 5. 2007 13:46)

to bude v hlavním městě ČR zmatek!!!né????????