Jdi na obsah Jdi na menu
 


Město chce strážníky i do autobusů

23. 3. 2007
  • Datum: 23.3.2007
  • Autor: ROBERT OPPELT
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Praha
  • Strana: 05

 
Za dva měsíce vykázali městští policisté z nočních tramvají téměř 1500 opilých pasažérů. Většina Pražanů zná důvěrně tato místa. Hlavní přestupní stanice – křižovatka Lazarská. Každý tu asi už někdy přestupoval na svou noční tramvaj.
Je hodina po půlnoci a na chodníku čeká pár turistů, které doplňuje několik studentů vracejících se z restaurace. Přijíždí noční tramvaj číslo 58 a na její zadní plošině stojí dva strážníci. Právě tato linka směřující na Žižkov má nejhorší pověst.
„Jezdí tudy nejvíc lidí, turisté i zahraniční dělníci, ale dnes je klid,“ vysvětluje jeden ze strážníků, zatímco jeho „parťák“ dloube do spícího muže na sedadle. Ten se na chvíli probere, něco zamumlá a spěšně opouští vůz.
Nejhorší je podle strážníků situace v sobotu nad ránem nebo když se vracejí lidé po oslavách sportovních utkání.
Naopak, nejlepší pověst má mezi strážníky linka 53, která míří z Lazarské na opačnou stranu, přes Nusle do pankrácké vozovny. „Jezdím tu už několik měsíců a nikdy jsme tu nezaznamenali vážnější konflikt,“ vysvětluje strážník, který má s kolegou linku 53 na starosti.
Radnice zvažuje, že zdvojnásobí počet strážníků
O jedenapadesát nočních spojů na devíti linkách se stará devět dvoučlenných hlídek strážníků z útvaru Metro. „Ve dne hlídkují v metru a v noci se starají o pořádek v nočních tramvajích,“ vysvětluje náměstek primátora Rudolf Blažek. „Kontroly jsou úspěšné, proto zvažujeme, že v druhé polovině roku je rozšíříme i do nočních autobusů,“ dodává. S tím by podle jeho slov mělo souviset i rozšíření útvaru Metro, který má dnes 98 strážníků. Do dvou let by jich v něm měl být dvojnásobek.
„Včera jsme vyháněli skupinku slovenských dělníků ze zastávky tramvaje před Masarykovým nádražím. Nevešli se na ubytovnu, tak se uložili přímo na ostrůvku,“ popisuje své zážitky jeden ze strážníků.
Strážníci doprovázejí noční tramvaje téměř na den přesně dva měsíce. Během této doby zkontrolovali v tramvajích přes tři tisíce osob a odhalili 251 přestupků. Z tramvají se jim také podařilo vykázat 1447 podnapilých lidí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář