Jdi na obsah Jdi na menu
 


Účet za vandaly: 50 milionů ročně

12. 3. 2007
  • Datum: 12.3.2007
  • Autor: PETR ŠVEC
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Praha
  • Strana: 03

 
NIČENÍ JAKO SPORT Dopravní podnik vyčíslil škody, za které mohou sprejeři a další vandalové. Za rok je to 50 milionů korun – částka, za niž by se dalo zmodernizovat sedm tramvají. Lidé však ničí i památky, například sochy na Karlově mostě nebo hroby na Slavíně. Padesát milionů korun. Tolik peněz platí každý rok Dopravní podnik za škody vandalů, kteří ničí tramvaje, soupravy metra, přístřešky na zastávkách i interiéry stanic podzemní dráhy. Je to částka, za kterou by mohlo město zmodernizovat sedm tramvají. Částka, která se promítá i do ceny jízdného. Za vandaly tak platí všichni cestující.
„Cena jízdného se odvíjí od příjmů a výdajů Dopravního podniku a je samozřejmé, že náklady na odstraňování vandalismu patří do nákladů společnosti,“ vysvětlila mluvčí podniku Michaela Kuchařová
Největší bolestí podniku jsou poškrábaná skla ve vozech MHD. „Ta z finančních důvodů ani nevyměňujeme hned,“ konstatovala Kuchařová. Vandalové každý rok zničí 5700 oken. Dále pak 1100 sedaček a dva tisíce stojanů s jízdními řády.
Další miliony korun platí městský dopravce za bezpečnostní službu, která hlídkuje v depech metra a vozovnách tramvají, nebo za montáž zabezpečovacího zařízení.
Depa se stávala terčem útoků vandalů už od počátku 90. let. Prvním cílem tvůrců takzvaných graffiti byla odstavná kolej u stanice metra Kačerov. Tehdy na svou trasu ráno vyjížděly soupravy pomalované doslova odshora dolů. Sprejery tehdy dokonce doprovázeli mladíci cvičení v bojových uměních, kteří neměli strach fyzicky napadnout ostrahu objektu, kdyby je vyrušila.
Situace byla natolik neúnosná, že vedení Dopravního podniku začalo vagony natírat speciálním nátěrem, díky němuž se graffiti lépe odstraňuje, a na venkovní kolejiště vyslalo ostrahu se psy. Vozy v depu také střeží kamerový systém napojený přímo na policii a hlídkuje zde i speciální útvar městské policie.
„Strážníci jsou vybaveni termovizí, která dokáže v tunelech nebo depu zaznamenat lidi ve vzdálenosti i sta metrů. Máme i dalekohledy pro noční vidění,“ potvrdil náměstek ředitele městské policie Ludvík Klema.
V depu Kačerov bývala také jeden čas na první koleji odstavena vyřazená souprava, která sloužila jako „volavka“, na níž se sprejeři vyřádili. Ostatní vozy zůstaly ušetřeny.
Způsob boje s vandaly se liší
Se sprejery nebojuje jen Dopravní podnik, ale také radnice a vlastníci domů. Forma boje je různá. Například v Praze 4 odrazují sprejery děti místních základních škol, které vymalovaly některé zdejší podchody.
Radnice Prahy 6 zas vyhlásila program Stop graffiti a na náklady obce odstraňuje nápisy ze všech domů, jejichž majitelé se do projektu přihlásili. „Jakmile pachatel zjistí, že jeho výtvor za několik hodin zmizí, tak ho to přestane bavit,“ pochválila postup radnice policejní psycholožka Ludmila Čírtková.
„Před sedmi lety byla třetina všech domů v Praze 6 poškozená, loni už to bylo pouze pět procent,“ pochlubil se výsledky starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. A zatímco v roce 2000 úřad zaplatil za čištění pomalovaných fasád 7,5 milionu korun, loni už to bylo 1,3 milionu.
Magistrát zas vyčlenil tvůrcům graffiti několik legálních ploch. Betonové zdi u Barrandovského mostu, u zastávky Těšnov či u Orionky v Modřanech. „To je kýč, pouťové umění. Bez dobrodružství,“ odmítl však krok magistrátu sedmnáctiletý tvůrce graffiti, který si říká Sniper 91. „Na legály chodím jen trénovat.“
Sprejerům, které policie dopadne, hrozí až osm let vězení. Většinu z nich však soud posílá na veřejně prospěšné práce. „Loni jsme zjistili 46 sprejerů, což je o čtvrtinu více než v roce 2005. Hodně nám pomáhá veřejnost a také kamerový systém,“ řekl Klema.
***
Podtrženo, sečteno
Škody, které za loňský rok spočítal Dopravní podnik
Poničených sedaček 1100
Poškrábaných oken 5700
Zničených cedulí 2000
Škody na přístřešcích 6 mil. Kč
Odstraňování graffiti 5 mil. Kč
Škody celkem 50 mil. Kč
(Údaje jsou každý rok přibližně stejné)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář