Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vandalové v kuklách útočí na vozy MHD

12. 3. 2007
  • Datum: 12.3.2007
  • Autor: PETR ŠVEC
  • Zdroj: Mladá fronta DNES
  • Rubrika: Praha
  • Strana: 01

Velmi nebezpečnou zábavu si našla skupina mladíků v kuklách, kteří cákají barvu z kbelíků na projíždějící autobusy, tramvaje a soupravy metra v Praze. Baví se tak minimálně od začátku letošního roku.
„Je to šílené. Když cáknou barvu řidiči na přední sklo, mohou způsobit nehodu,“ rozhořčuje se nad vandalismem Tomáš Jílek, ředitel Dopravního podniku. Této firmě způsobují vandalové obrovské škody, každý rok je to za 50 milionů korun.
Přestože je podzemní dráha pod neustálým dohledem kamer, vandalové v kuklách dopadeni nebyli.
„Případem se zabýváme, navíc za první dva měsíce máme hlášeno více než dvacet podobných útoků na vozy MHD. Pachatele ale zatím nemáme,“ přiznává policejní mluvčí Tomáš Hulan. V jednom případu mladík přivázal k zadní části metra nákupní vozík. Ten dostal do podzemí patrně výtahem.
„V menších stanicích sedí jen jeden dozorčí, hlídá celou stanici, takže se může stát, že si útoku vandalů nevšimne,“ podotýká mluvčí Dopravního podniku Michaela Kuchařová. Mladíci se při činu natáčeli na video a záznam odvysílala TV Nova.
Kamery v metru nemají záznamové zařízení, díky němuž by mohla policie pachatele identifikovat. To se má brzy změnit. „Vyměníme pět set kamer v metru z celkových zhruba sedmi set. Dvě stě až tři sta bychom měli zvládnout už letos,“ slibuje Jílek. Dění před kamerami dnes v metru sleduje pouze dozorčí stanice. Nově by kamery měly být součástí městského kamerového systému, takže nástupiště i vestibuly ohlídají strážníci.
Větší pořádek v podzemní dráze má zajistit také šedesát nových městských policistů. Ti letos posílí řady svých kolegů ze speciálního útvaru, kteří v metru slouží.
Mělo by tak ubýt případů, kdy vandalové úplně naruší provoz metra. Stává se, že někdy souprava vůbec nemůže vyjet na trať. To když strojvedoucí dojede na konečnou, přejde do zadní kabiny, aby se vydal na zpáteční cestu – a nevidí přes čelní sklo. „Má ho posprejované a nemůžeme ho pak pustit na trať. Tím spoj vypadne z jízdního řádu a cestující musí čekat na další,“ popisuje ředitel Jílek.
A zdůrazňuje, že velmi nebezpečné jsou útoky na jedoucí autobusy. Na jednom záběru, který natočili sami vandalové, způsobila barva vychrstnutá na autobus MHD dopravní nehodu. Řidič autobusu se tak lekl, že dupnul na brzdu a do jeho vozu zezadu narazilo jiné auto.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář