Jdi na obsah Jdi na menu
 


Do ulic míří nové ekobusy

20. 3. 2007
  • Datum: 20.3.2007
  • Autor: (šev)
  • Zdroj: Prostějovský deník
  • Rubrika: Prostějovsko
  • Strana: 03

Počet ekologických autobusů v prostějovské městské hromadné dopravě se zvýší. Přepravní společnost FTL omladí na podzim svůj vozový park o sedm nových vozidel, z nichž šest bude pohánět stlačený plyn.
Prostějovský dopravce má v současné době k dispozici 86 autobusů, přičemž 27 jich spadá do kategorie ekologických autobusů. Ty využívají nejčistší alternativní palivo -stlačený přírodní zemní plyn. Ten v porovnání s naftou produkuje o poznání méně oxidů uhlíku a dusíku.
„Vozový park modernizujeme tak, aby se jeho průměrné stáří pohybovalo okolo osmi let. Při každé obnově parku v městské dopravě pořizujeme pouze nízkopodlažní vozidla, abychom jednak zvýšili komfort pasažérů a současně usnadnili cestování lidem se sníženou pohyblivostí, hlavně vozíčkářům, a matkám s kočárky,“ uvedl ředitel autobusové dopravy firmy FTL Jiří Hloch. Do prostějovských ulic vyráží denně dvaadvacet autobusů městské hromadné dopravy, které během jednoho pracovního dne najedou dohromady okolo dvou a půl tisíce kilometrů. Z podzimního nákupu nových vozů k nim přibudou dva nízkopodlažní ekobusy. Příměstskou dopravu vybaví FTL čtyřmi autobusy na zemní plyn. Dva z nich budou nízkopodlažní.
„Ekologické autobusy považuji ve třetím tisíciletí za samozřejmost. Jen by je lidé měli víc využívat a ne jezdit třeba po jednom v autě,“ poznamenala Alena Černá z Prostějova. Obnovu vozového parku vítá i radnice, která vlastní desetiprocentní podíl ve firmě FTL a částečně nákup ekologických autobusů podporuje financemi z městského rozpočtu.
„Letos končí vládní program podpory obnovy vozového parku pro provozovatele pravidelné linkové dopravy. Proto jsme si podali na ministerstvo dopravy žádost o dotaci na pořízení vozidel. Doufáme, že budeme úspěšní,“ dodal Hloch.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář